(…) W specyałnie przebudowanym na ten cel gmachu pod Nr. 7 mieści się Towarzystwo lekarskie, założone jako instytucja naukowa przy końcu 1820 r., staraniem D-rów Czekierskiego, Brandta i Wojdego, a w r. 1857 zespolono z nim „Kasę wsparcia dla podupadłych lekarzy, oraz wdów i sierot po nich pozostałych.“ Od roku 1887 Towarzystwo wydaje swój „Pamiętnik“ i posiada znaczną bibliotekę dzieł i czasopism odnośnych do medycyny. Dr. Bacewicz uczynił zapis na rzecz Towarzystwa, wynoszący 150,000 zł., za ten fundusz więc nabyto domostwo przy ulicy Niecałej i przerobiono według planu budowniczego Muklanowicza na dziś istniejący pałacyk. Na jego attyce wystawiono posągi czterech bóstw mitologicznych: Apollina, Diany, Eskulapa i Hygiei.
W głębi przedsionka, otwierającego się na ulicę, są wschody prowadzące na pierwsze piętro. Tu znajdują się dwie sale: biblioteczna i posiedzeń, ta ostatnia 32 łokcie długa i 12 szeroka, przedzieloną jest na trzy części czterema kolumnami. Część środkowa, wyższa od bocznych, ma na osobnym suńcie piękny medalion malowany al-fresco, przedstawiający Hipokratesa; z boku wisi znamienity portret Czekierskiego. malowany przez Brodowskiego, a w głębi ustawiony jest nieco większy od naturalnej wielkości posąg Jędrzeja Śniadeckiego, dłuta rzeźbiarza Kucharzewskiego. Sala biblioteczna, do której prowadzą, drzwi z wyżej opisanej sali, łączy się z dalszym lokalem towarzystwa. Przy ulicy Niecałej pod Nr. 12 mieści się redakcja pisma humorystycznego „Kolce“, wydawanego i redagowanego przez p. A. Pajewskiego, właściciela drukarni. — Przechodzimy teraz obok ogrodu Saskiego, obserwując wznoszące się po przeciwległej stronie ulicy nowożytne kamienice i pierwszorzędny hotel, zwany „Bruhlowskim“. Piękny gmach ten był wybudowany około 1882 roku przez budowniczego Witolda Lanciego. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanową fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)