(…) Budowla ta, znana w mieście p. n. „pałacu Paca“, należy obecnie do rządu. Pierwotnie stał w tem miejscu tylko frontowy gmach, wystawiony w drugiej połowie XVII wieku przez ks. Janusza Radziwiłła, który upamiętnił swoją rezydencję hucznymi zabawami, balami i szulernią. U bram tego pałacu nastąpiło w dniu 3 listopada 1771 roku porwanie Stanisława Augusta Poniatowskiego, który wracał z odwiedzin od księcia kanclerza Czartoryskiego, zajmującego gmachy te z licznym swoim dworem. Dopiero w roku 1824 nabył tę posiadłość od Radziwiłłów Ludwik Pac, b. generał, który zrujnowane gmachy przebudował, według planów Henryka Marconiego sporządzonych, jednak na zasadzie własnych wskazówek. Front na nowo wystawiony ma bramy w półkole zagłębione, ozdobione wielką płaskorzeźbą Ludwika Kaufrnana, ucznia rozgłośnego Cano wy. Płaskorzeźba przedstawia konsula rzymskiego Tytusa Quinta Flaminiusza, ogłaszającego na igrzyskach w Koryncie swobodę miast greckich po wojnie macedońskiej. W projekcie było wzniesienie w tern wgłębieniu grupy rzeźbionej.
W tym pałacu, w oficynie, za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, przemieszkiwał i miał swoją pracownię, znakomity w tym stuleciu malarz, Szymon Czechowicz, który jako tercjarz, u Kapucynów w dniu 21-go lipca 1775 roku zakończył życie. Od 1835 roku pałac Paca przeszedł na własność skarbu i kilkakrotnym ulegał przeróbkom i odnowieniom. Od roku 1875, to jest od czasu reformy sądowej, pomieszczono tu wszystkie wydziały sądu okręgowego, oraz biura rejentów hipotecznych, jako też biura i księgi hipoteczne. Właściwie na pałac ten składa się kilka gmachów i dziedzińców, i tak: od frontu przy ulicy wznoszą się dwa pawilony, połączone z sobą opisaną wyżej półkolistą podwójną bramą, w głębi dziedzińca po za skwerem — główny, będący ongi właściwym pałacem i dobudowana oficyna po lewej jego stronie, w której znajduje się wydział hipoteczny -— z frontem od drugiego dziedzińca. Tyły tej posesji łączą się z gmachami od” ulicy Bielańskiej. Zaznaczyć tu jeszcze należy, że sale w głównym korpusie ozdobione są pięknymi malowidłami, pochodzącymi z czasów Paca, a sala posiedzeń sądowych podzieloną jest na trzy nawy, dwoma szeregami pięknych kolumn. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)