(…) Wyłożony ośmioma lustrami, od których przyjął swoją nazwę, jest jedną pamiątką artystyczną, odnoszącą się do dziejów królowej.
Na plafonie znajdujemy Florę, która daje nam portret Marysieńki, a dwóch jej ulubieńców: Zefir i Boreasz, to młodzi królewicze, trzeci zaś syn w postaci amorka drobne przechował rysy.
Zwracamy baczną uwagę na ładnie dekorowany i bogato złocony sufit; nad drzwiami dwóch aniołków unosi koronę królewską. Sfinksy bogato złocone, splatają się z barokkową sutą liściastą, ornamentyką która opina cały sufit, aż do plafonu misternie wykończonego.
Oprócz tych były tu kiedyś portrety czterech Francuzek, a mianowicie:
- Pani de Lionne,
- Księżniczki Montmorency,
- Księżniczki de Brissac,
- Pani de Lafayette.
Portrety te jednak, nie wiadomo z jakich powodów, wyniesiono na górę do sionki (Nr. 18) za balustradą.
Meble współczesne: taborety, dwie kanapki z poręczami i jedna kozetka, pokryte białą w różowe kwiaty, srebrem tkaną materią, która spłowiała. Dwie szafki rogowe—półkoliste z brązami i marmurowymi blatami. Stolik z kolorowym marmurowym blatem, stół kwadratowy drewniany, składany w trójkąt ze spuszczoną klapą, przy narożnikach woreczki skórzane na pieniądze lub marki, używane przy grze. Przed kanapkami dwa stoliczki orzechowe, dawne. jednym rogu popiersie królowej z kararyjskiego marmuru wykute, obrzucone koronkowymi szatami. Na głowie diadem, przez ramię sznur pereł podtrzymuje szaty. Rzecz znakomicie wykończona. (…)
Willanów, Czerniaków, Morysin, Gucin, Natolin : wraz ze szczegółowym spisem 1000 obrazów z galeryi willanowskiej : ilustrowany przewodnik po Warszawie i okolicach : W. Czajewski, 1893