(…) Plac Saski zamknięty z dwóch stron od Królewskiej i Czystej domami należącymi do ministerium wojny, z których jeden od ulicy Królewskiej zajmuje Klub Myśliwski, instytucja resursowa, przystępna dla ludzi zamożnych.
Wprost kolumnady pałacu Saskiego wznosi się wielkich wymiarów obelisk, wystawiony w 1841 r. z Najwyższego rozkazu Cesarza Mikołaja I-go, podług planu budowniczego Antoniego Corazziego, dla uczczenia pamięci „Polaków poległych w 1830 r. za wierność swemu Monarsze.“ Pomnik ten cały z lanego żelaza, składa się z ośmiokątnej podstawy, wykonanej z krajowego szarego marmuru, mającej 30 łokci w największej szerokości. Nad podstawą wznosi się piedestał kwadratowy z żelaza, podparty ośmiu skarpami, przy których umieszczono na wzniesieniach w postawie leżącej 8 wielkich lwów spiżowy cli, ulanych z dział wziętych w wojnie 1831 r. Sam obelisk nad piedestałem postawiony, ma 25 łokci wysokości, a u stóp jego podstawy żelazne, palmetami złoconymi ozdobione, utrzymują cztery wielkie dwugłowe orły gwardyjskie, również złocone. Na samym obelisku, w 2/3 częściach wysokości, zamieszczone są cztery złocone laury, a na wszystkich bokach piedestału umieszczono napisy w językach: rosyjskim i polskim. Wewnątrz obelisku są schody, prowadzące na sam szczyt pomnika, który w roku 1890 był gruntownie odnowiony. Na całym obszarze Saskiego placu odbywały się dawniej rewie i przeglądy wojskowe. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanową fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)