(…) Plac Bankowy ma kształt przybliżony do trójkąta, boki którego stanowią z jednej strony od ulicy Senatorskiej aż dc Żabiej—pałac Błękitny, dalej duża kamienica Janaszów aż do ulicy Przechodniej; drugi bok: wylot ulicy Elektoralnej, gmach Banku i gmach min. skarbu. Wylot ulicy Rymarskiej, szereg kamienic i pałac hr. Przeździeckiej, stanowiący narożnik ulicy Senatorskiej, zamyka bok trzeci. Pośrodku placu Bankowego urządzony jest skwer, przez który przeprowadzone są ścieżki, ułatwiające komunikację pieszą. Przechodzimy więc przez plac ku Elektoralnej ulicy, w celu zwiedzenia kilku godnych uwagi gmachów.
Gmach Banku
Na rogu ulicy Elektoralnej i placu Bankowego wznosi się okazały gmach, w którym obecnie mieści się Warszawski Kantor Banku Państwa. Budowla ta wzniesiona według planów budowniczego Antoniego Corazziego, któremu Warszawa zawdzięcza niemal najpiękniejsze gmachy, ukończona została w r. 1830, na miejscu dawnego pałacu ks. Michała Ogińskiego, dla pomieszczenia b. Banku Polskiego. Gmach ten składa się od frontu z dwóch części. Część narożna od ulicy Elektoralnej i placu Bankowego pokryta jest kopułą, wzniesioną nad wielką piętrową salą rotundową. Sala ta, w której odbywały się niegdyś głośne bale z powodu uroczystych obchodów, należy do ciekawych okazów budownictwa, odznacza się śmiałą konstrukcją, posiada bowiem 70 stóp średnicy, zasklepiona 6 calami na gips, przez mularzy umyślnie w tym celu z Bolonii sprowadzonych. Wewnątrz wokoło na piętrze sala ta posiada galerię. Przez długi czas tutaj odbywała się giełda i ciągnienia loterii klasycznej. W tej samej części gmachu bankowego mieszczą się biura kantoru Banku Państwa, a parter zajmują kasy.
Drugą część gmachu bankowego stanowi piękna kamienica, w części wybudowana według planów budowniczego Gaya, a w części w tym samym stylu wystawiona o wiele później pod kierunkiem budowniczego Ankiewicza. Tu mieści się mieszkanie zarządzającego Kantorem Banku Państwa. Od frontu część narożna posiadała dawniej portyk z arkadami na całej swej długości, tak na parterze jak i piętrze, obecnie zaledwie pozostawiono kilka arkad dolnych, resztę zajęto na powiększenie sal biurowych. Na pierwszym piętrze czoła gmachu umieszczony jest zegar, a pod nim chronotermograf, t. j. przyrząd pomysłu Filipa Girarda (słynnego założyciela fabryki Żyrardowskiej), mający wskazywać o każdej godzinie dnia zmiany temperatury. Przyrząd ten, pomimo naprawiania, w ostatnich czasach jest nieczynny. Rozkład biur bankowych po zajęciu gmachu na Kantor Banku Państwa uległ znacznym zmianom, a przebudowy dokonano pod kierunkiem budowniczego bankowego Zygmunta Kiślańskiego. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanową fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)