(…) Wprost pałacu dawniej namiestnikowskiego wznosi się obszerna posesja. w stylu zepsutego barokka, zbudowana w formie pałacowej, należąca do Jozefa hr. Potockiego.
W podwórzu tej posesji mieści się w specjalnie urządzonym budynku stała wystawa Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Pawilon ten ad hoc był wybudowany przez p. Gracyana Ungra, dla pomieszczenia prywatnej wystawy, a w 1S84 r. Towarzystwo Sztuk pięknych przeniosło tu swoją wystawę z gmachu pobernardyńskiego. przerobionego na Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Wystawa ciągle jest zmieniana, lecz posiada i własne obrazy, z których cenniejsze wyliczamy:
- „Śmierć Barbary Radziwiłównej“ Simmlera,
- „Powrót z jassyru” Leopolda Liflera
- „Ostatma Komunia“ Góreckiego.
- „Zaloty” Brandta, „Wspomnienie Wenecyi Grottgera,
- „Bitwa poi Raszynem“ Suchodolskiego,
- „Bobrowniki nad Wisłą“ Gersona, „Zorza Poranna“ Szermentowskiego,
- „Odpust na wsi“ Kostrzewskiego
i inne.
Ogółem, według wykazu za rok ostatni, zbiory stanowiące własność Towarzystwa zawierają: obrazów olejnych 72, akwarella 1, rzeźb 11; rycin: litografii, olejodruków, chromolitografii i rysunków architektonicznych 312, fotografii 173, oraz pewną liczbę książek, pism periodycznych, broszur i t. p. Jak na Towarzystwo, istniejące przeszło ćwierć wieku, zbiory te nie są bogate. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)