(…) Okolica ta, zamieszkała w znacznej części przez katolików, na dalekiej przestrzeni nie posiadała kościoła. Właściciel placu od ulicy Dzielnej ś. p. Józef Mikucki, zapisał na ten cel plac swój oznaczony Nr. 41, a ś. p. hr. Augustowa Potocka dokupiwszy sąsiednie place od Nowolipek Nr. 48—50, przeznaczyła fundusz na budowę nowej świątyni. Jakoż wkrótce pod przewodnictwem p. L. Górskiego utworzył się komitet, a po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia, wypracowano plany i przystąpiono w r. 1891 do budowy kościoła pod wezwaniem Św. Augustyna. Poświęcenie zaś kamienia węgielnego odbyło się w dniu 20 października 1892 r. przez Arcybiskupa, warszawskiego ks. Popiela, w asyście biskupa sufragana warszawskiego ks. łłuszkiewicza.
Plan na kościół wypracował budowniczy warszawski Józef Huss, a odpowiednie doń zmiany wprowadził członek komitetu budowy kościoła budowniczy Edward Cichocki. Kościół będzie w stylu romańskim, bez tynku o jednej wieży z lewej strony frontu, z szeregiem figur rzeźbionych, zdobiących fasadę. Kościół będzie jednym z większych w Warszawie, gdyż pomieści około 4,000 osób. Materiał użyty na budowę jest w najlepszym gatunku. Pod kościołem są obszerne i głębokie piwnice, a z powodu natury gruntu, pod wieżą trzeba było dawać nadzwyczaj głęboki fundament. Kościół ma być ukończony w r. 1894. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)