(…) Kościół Św. Antoniego wzniesiony w 1679 r. w miejsce dawnego drewnianego, fundowanego na miejscu zwanym „Obóz królewski“ przez Zygmunta III. Dziś od ulicy kościół oddzielony jest placykiem zadrzewionym, łącząc się z dwiema krytymi galeriami, w których pomieszczone są tablice pamiątkowe różnych osób. Na placyku przy kracie znajduje się posąg Niepokalanego Poczęcia Naj. Maryi Panny, wykonany w 1851 roku w pracowni Antoniego Messinga,.
We frontonie kościoła zwraca uwagę spory wizerunek Matki Boskiej, na blasze malowany, pędzla Rafała Hadziewicza. W samej świątyni jest kilka pięknych obrazów, z których zasługują na szczególniejsze wyróżnienie: Zdjęcie z Krzyża i św. Piotr z Alkantary. Wszystkie ołtarze są dębowe, artystycznie wykonane. Wreszcie warto jest obejrzeć w zakrystii puszkę srebrną do komunikantów, dar Zygmunta III własnoręcznej roboty. W kościele tym są także piękne nagrobki: Załuskich, Matyldy Szeinbekowej, Przebę-dowskich i inne. W ogrodzie klasztornym istniał swego czasu mały domek, w którym Jan III a w następstwie August III odprawiali w wielkim tygodniu rekolekcje. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanową fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)