(…) U zbiegu wyżej wymienionych ulic wznosi się Kaplica Loretańska. W XVIII W. Kaplica loretańska słynęła z licznych nabożeństw i odbywał} się do niej pielgrzymki ludu warszawskiego. Kaplicę r. 1853 odrestaurowano i stosownie na kościołek urządzono. Środek jej stanowi do dziś dawna kaplica loretańska. Niegdyś kaplica ta, dziś nędzna i biedna, miała być bardzo piękna. Jarzemski, który opisywał Warszawę w XVII wieku, opowiada o kaplicy, że była zbudowana jak w Lorecie i pisze: białym marmurze wyryte są różne historie. W sklepieniu otwarte okno, dla wyjścia dymu od lamp i oddechu natłoczonego ludu. Dwoje drzwi naprzeciw siebie, jedne z boku kaplicy, ołtarz cały od złota i srebra, klejnotami i drogimi kamieniami przez różnych monarchów zbogacony. Sama Matka Boska smagławej płci, malowana przez św. Łukasza, przed ołtarzem złota krata, z tyłu kominek, na którym garnuszek, miseczki gliniane i drewniane łyżeczki, też same, którymi Najświętsza Panna jadać zwykła była. Na marmurze wypisano skąd otrzymano te sprzęty. Kaplica ta ma małe baszteczki.“ Baszteczki owe zachowały się do dziś dnia, ale złota, srebra i drogich kamieni nie ma tu zupełnie. Obraz N. Panny „płci smagławej“ przeniesiono w r. 1822 do kaplicy Loretańskiej przy kościele św. Anny, dawniej Bernardynów w Warszawie, gdzie dotychczas się znajduje. Właściwe nawy kościoła dzisiejszego tworzą korytarze, okalające kapliczkę. Ołtarz wielki z Sanctissimum i obrazem Najśw. Maryi Panny, mieści się po prawej stronie od wejścia w samym rogu, widoczny będąc w dwóch częściach wspomnianego korytarza. W innych ołtarzach są też niezłe obrazy, a na ścianie kaplicy niedawno zawieszono obraz Czechowicza, wystawiający ś. Józefa Kalasantego, prawdopodobnie przeznaczony do nowej praskiej świątyni.
Zwiedziwszy ubogi ten kościołek, wracamy na ulicę Aleksandrowską i doszedłszy do jej końca, kierując się na prawo, zapuszczamy się w ulicę Targów ą, będącą główną arterią tej części Pragi. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)