(…) I-sze Gimnazyum Żeńskie. Z gmachem Banku, w kierunku ulicy Rymarskiej, łączy się I-sze gininazjum żeńskie. Ginach ten również przez Corazziego wzniesiony w roku 1826 w stylu włoskiego renesansu z płaskimi dachami, niezupełnie odpowiada warunkom naszego klimatu. Oświetlenie wielu pokojów niedostateczne, a balkony i dachy płaskie wymagają znacznej pracy przy oczyszczaniu w zimie od śniegu.
Gmach ten posiadał na całej swej długości arkadowy portyk, komunikujący się z portykiem bankowym. Obecnie— przed dwoma laty portyk skasowano — zamieniając go na sklepy. Gmach ten oddany na Giełdę i Szkołę Rysunkową, teraz mieści w sobie gimnazjum I-sze żeńskie, wraz z pensjonatem przy nim utrzymywanemu. W części środkowej 1-go piętra pomieszczono cerkiew gimnazjalną, odznaczoną od frontu obrazem, a obok na balkonie ustawiono dzwonnicę drewnianą, zapewne tymczasową. Oba powyżej opisane gmachy posiadają obszerne podwórza. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanową fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)