(…) Na lewo od opisanego wyżej pałacu na placu Krasińskich, pomiędzy placem i ulicą Świętojęrską, spostrzegamy gmach dość rozległy. Niegdyś stanowił on jednopiętrową oficynę pałacu, służącą za pierwotnych właścicieli na pomieszczenie gości i oficjalistów. W roku 1822 dobudowano drugie piętro i przebudowano go podług planu Piotra Aignera, budowniczego. W gmachu tym mieściły się Trybunał cywilny, Sąd kryminalny warszawski i Sąd pokoju oddziału pierwszego. Obecnie w obszernych salonach pierwszego i drugiego piętra znajduje się Archiwum po zwiniętych władzach sądowych.
Idąc od pałacu Krasińskich ku ulicy Długiej, po tejże samej stronie wznosi się frontem do placu, a szczytami do pałacu Krasińskich i ulicy Długiej obszerny dom dwupiętrowy, zdobny w portyk z kolumnami jonickimi,” podzielony na dwie posesje, Nr. hip. 549 i 549 a (Nr. poi. 1 i 3). Część domu tego pod Nr. 3 oddzielona jest od pałacu przejściem i bramą, wiodącą z placu do ogrodu Krasińskich, rozciągającego się po za pałacem. Tu też mieścił się niegdyś odwach oficerski; dziś posesja ta, będąca pierwotnie jedną z oficyn pałacu, stanowi własność prywatną i przerobioną Jest na dom dochodowy.
W drugiej części tego domu, mającego pozór pałacowy, a oznaczoną Nr. 1, w oficynach będących w dziedzińcu i od ulicy Długiej mieści się: Archiwum Główne Akt Dawnych. Pierwotnie archiwum to, nie tak kompletne jeszcze jak dzisiaj, znajdowało się od czasów najdawniejszych w zamku królewskim, w r. 1820 przeniesione do zabudowań klasztoru księży Karmelitów na Krakowskiem Przedmieściu, 'ostatecznie z powodu szczupłości lokalu w r. 1834 pomieszczone zostało w teraźniejszym gmachu, umyślnie na ten cel przerobionym. Archiwum to zawiera w sobie kilkanaście tysięcy woluminów, obejmujących akta różnej treści, tyczące się spraw tak publicznych, jako też i czynności osób prywatnych. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)