(…) Przy kaplicy okazała się potrzeba osobnej komnaty do przechowania niezbędnych przedmiotów kościelnych, oraz szatni dla duchowieństwa. Przeznaczyła na to hr: Augustowa Potocka pokój tuż przy kaplicy, który dawniej nosił nazwę galerii pstrej. Hr. August Potocki kupił tu wielką starą szafę gdańską, w której umieszczono aparaty kościelne.
Na plafonach tej komnaty dwa obrazy wystawiają:
„Naukę“ i „Religię“.
Pomiędzy tymi dwoma plafonami rzucono masę medali z popiersiami wielu zasłużonych na polu naukowym ludzi, jak Kopernik, Ptolomeusz i innych.
Pokój ten obecnie zmieniony pod względem umeblowania prawie do szczegółu. Dawne opisy zupełnie inne nadają mu przeznaczenie:
W 1743 r zwał się galerią małą. Na posadzce marmurowej z tafelek białych i przeplatanych czarnymi, stały cztery duże ławy suknem czerwonym obite, na ścianach było tyleż latarń angielskich, fornirowanych orzechowo, u których znajdowały się szkła okrągłe, za niemi zwierciadła; w każdej latarni lichtarzyk szklany z rurką mosiężną. Słusznie zwano pokój ten galerią, mieścił bowiem około 40 obrazów, z których część do dziś znajduje się w Wilanowie.
Dawniej pokój ten był wybity gobelinem z inicjałami Sobieskiego: J. S. III, ale gobelin ten zniszczał, a hr. August Potocki zastąpił go imitacją. Jest to malowidło na grubym bardzo płótnie, przedstawiające dawny gobelin.
Z innych mebli po rogach stoją tu cztery fotele, gobelinami kryte, należące do garnituru znajdującego się w Szatni Królewskiej i w pokoju Zielonym. Oprócz tego dwa bardzo ładnie fornirowane stoliki. Piec majolikowy, nowszy, z herbami Sobieskich i pochodzi z fabryki Roerstranda pod Sztokholmem jest małym arcydziełem ceramiki Niezmiernie to rzecz ozdobna i jedyny piec w głównym korpusie pałacu wilanowskiego. (…)
Pokoik ze strożytnościami
Część Galerii Otwartej p. Augustowa Potocka kazała zmienić na mały pokoik, w którym umieszczono oryginalne rzeźby, mozaiki i t. p. przedmioty wydobyte z ziemi lub odnalezione w starożytnych siedliskach cywilizacji.
Rzeczy to cenne; jest ich jednak niewiele. Sam pokoik nie duży, oddziela się od Galerii Otwartej oszkloną żelazną bramą, która się rozsuwa na kółkach formując tego rodzaju drzwi. Pomiędzy dwoma filarami umieszczono olbrzymie okno.
Willanów, Czerniaków, Morysin, Gucin, Natolin : wraz ze szczegółowym spisem 1000 obrazów z galeryi willanowskiej : ilustrowany przewodnik po Warszawie i okolicach : W. Czajewski, 1893