(…) Cmentarz Żydowski położony również po za obrębem miasta, rozciąga się na przeciw ulic Niskiej, Glinianej i Gęsiej, granicząc z ulicami Okopową i Młynarską. Założony 1799 roku. Stosownie do przepisów religijnych i zwyczaju, po nad mogiłami wznoszą się jednostajne pomniki grobowe, zaopatrzone prawie wszystkie w napisy hebrajskie i symboliczne płaskorzeźby. Pomniki, wznoszące się nad mogiłami możniejszych, odróżniają się tylko rozmiarami, wytwornością, materiałem i wykończeniem. W ostatnich czasach, idąc za wszechpotężnym postępem, wbrew uświęconemu zwyczajowi, nad grobami spoczywających tu potentatów finansowych, wznosić poczęto wspaniałe mauzolea, które swoim przepychem dziwnie odbijają od skromnego a pełnego powagi otoczenia. Przy cmentarzu tym znajduje się dom przedpogrzebowy, z urządzeniami wymaganymi przez rytuał wyznaniowy, mieszkaniem służby cmentarnej i składami rekwizytów pogrzebowych. (…)
Bliżej plantu kolei Nadwiślańskiej rozciąga się tak zwany Praski cmentarz żydowski, na którym chowani są mieszkańcy Pragi wy z tania Mojżeszowego. Oprócz tego cmentarza, jest tu jeszcze jeden, znajdujący się w trójkącie, utworzonym przez krzyżujące się tory nasypu kolei Nadwiślańskiej. Cmentarz to Choleryczny, zasiany mnogą ilością mogił, otoczony rowem i oddany na pastwę zupełnej zagłady. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)