(…) Cmentarz Ewangelicko-Augsburski, założony 1792 roku, wzorowo utrzymany, zdobnym jest w sporą liczbę pięknych pomników. Na cmentarzu tym do niedawna jeszcze chowano zmarłych obrządku greckiego, dziś zaś chowają tu tylko tych z greków, którzy na tym cmentarzu mają swe groby rodzinne, a między tymi uwagę zwracają kaplice grobowe Dobryczów i Skwarcowów.
Z pomiędzy pomników i kaplic wyznawców ewan.-augsb, na uwagę zasługuje kaplica grobowa Halpertów, w której, jako kaplicy cmentarnej, odbywają się nabożeństwa i czasowo składane są ciała zmarłych. Wśród licznego pocztu znakomitych ludzi, spoczywających na tym cmentarzu, wymienić wypada: Samuela Bogumiła Linde, twórcę „Słownika polskiego“ (f1847); Leopolda Marcina Otto, pastora warsz. gminy ewang.-augs. i słynnego mówcy, nad grobem którego wznosi się brązowa postać zmarłego, rzeźbiona przez Kryńskiego (fl882); D-ra Jana Fryderyka Wilhelma Malcza (-j-1852j; Edwarda barona Kloppmanna, inżyniera m. Warszawy (fl877); Wilhelma Kołobrzeg- Kolberga, człon. zarz. i inspektora kom. ląd. i wod., twórcy mapy Król. Pols. (fl877); Edwarda i Karola Hoffmannów, prawników (f 1864 i 1865); Jerzego Samuela Bandkiego, historyka, bibliografa i filologa (flS35); Jana Wincentego Bandkie-Stężyńskiego, brata poprzedniego prawoznawcy i profesora (fl846); Michała Hnbego, dyrektora b. Szkoły kadetów w Kaliszu (fl807) i t. d. i t. d.
W zakończeniu tych słów paru, poświęconych cmentarzowi Ewangelicko – Augsburskiemu, niech nam wolno będzie nadmienić ku większej ścisłości, że cmentarz ten założony został po zniesieniu cmentarza obojga wyznań ewangelickich, jaki istniał po za kościołem reformowanym od ulicy Mylnej, a o którym będzie niżej.
W niewielkiej odległości od zwiedzonego przez nas cmentarza, idąc ulicą Młynarską ku Wolskiej, dostajemy się do piątego z rzędu miejsca wiecznego spoczynku. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)