(…) Ulica, Nalewki wychodzi z Długiej i łącząc się z Nowolipkami, Świętojęrską, Gęsią, Franciszkańską, Miłą, placem Muranowskim i Muranowską, czyli Szeroką Miłą, gdzie kończy sic w bliskości wylotu ulicy Pokornej. Na pewno nie można powiedzieć, skąd ulica ta zaczerpnęła swą nazwę. Jak wspomnieliśmy, tu koncentruje się handel żydowski; dziś prawie wyłącznie całe domy tej ulicy, nie tylko sklepy, lecz mieszkania na piętrach i w podwórzach zajęte są na składy hurtowe; tu też głównie osiadł handel żydów, którzy przenieśli się do Warszawy z Cesarstwa i sprzedają w znacznej części towary fabryk rosyjskich. Przy wejściu z ulicy Długiej na Nalewki, po lewej stronie mijamy gmach Więzienia głównego (dawniej Arsenału), i zaraz prawie spostrzegamy Koszary Straży Ogniowej Pierwszego Oddziału, przy których mieszka naczelnik straży Ogniowej Warszawskiej i mieści się główna kancelaria naczelnika straży ogniowej. Dalej dochodzimy do skweru. zajmującego środek szerokiej wtem miejscu ulicy niejako placu, oddzielonego od zabudowań koszar straży ogniowej ulicą, Nowolipki, dochodzącą do ogrodu Krasińskiego. Na części tego skweru pobudowano przed trzema laty budynek, przeznaczony na skład dekoracji i utensylii warszawskich teatrów rządowych. podług planu budowniczego Bronisława Zochowskiego. (…)
Wracamy znowu przez ogród Krasiński na Nalewki. Dalsza część ulicy Nalewki, w kierunku Muranowa, stanowi rodzaj bazaru; mieści w podwórzach i oficynach olbrzymie składy .hurtowne i detaliczne przeróżnych towarów. Mnóstwo też znajduje się domów modlitwy starozakonnych i szkół wyznaniowych żydowskich. Idąc dalej Nalewkami i minąwszy po prawej stronie, tuż przy rogu ogrodu Krasińskich, łączącą się ulicę Świętojęrską, podążamy w kierunku prostym do Muranowa, mijając na prawo ulicę Franciszkańską a na lewo Gęsią, Miłą i Muranowską, dochodzimy do Muranowa i ulicy Pokornej, przy której na przeciw rozległego Placu Broni wynosi się gmach Szpitala Żydowskiego. Gmach ten, jako stojący w promieniu zajętym na cytadelę, ma być zniesiony, a szpital przeniesiony będzie do obszernych gmachów, które w tym celu za Wolskimi rogatkami wzniesione będą. Ulica Pokorna dochodzi do esplanady cytadeli i toru drogi żelaznej obwodowej, łącząc się w tym miejscu z drogą Marymoncką; tędy dochodzimy do rogatek Marymonckimi zwanych. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)