(…) Od ulicy Rymarskiej ciągnie się ona w prostej linii przeszło wiorstę, aż do okopów miejskich. Zabudowana wysokimi kamienicami, na gruncie nieznacznie podnoszącym się w górę, jest ulicą cichą, spokojną. Ku końcowi swojemu Leszno posiada nawet bardzo niewiele sklepów. Fabryk tu jest niewiele. Z początku ulicy (od Rymarskiej) Leszno odznacza się szerokimi chodnikami, między którymi, a ulicą biegną głębokie ścieki otwarte, tak, że od domów pobudowane są mostki kamienne, niektóre dość ozdobne, jak np. przed domem oznaczonym numerem 13, przed którym na murowanych ścianach mostu leżą dwa poważne kamienne sfinksy. To nadaje pewną fizjonomię ulicy. Przy ulicy Leszno po stronie lewej mieści się obszerny Gmach Prokuratorii Królestwa, instytucji broniącej interesów rządowych i zakładów publicznych we wszelkich sprawach przed sądami cywilnymi (…)
Na ulicy tej na wspomnienie zasługują jeszcze: Pod Nr. 29 hip. 722, wprost cmentarza kościoła pokarmelickiego dom, który był niegdyś ratuszem jurydyki Leszno,’ a następnie więzieniem dłużników cywilnych, obecnie przerobiony z urządzeniem apteki na parterze. Dom ten miał niegdyś kopułę, lecz ta dawno już usuniętą została. Dziś dom ten posiada tę osobliwość, że wejście do mieszkań urządzone jest przez sień, pomieszczoną w suterenach. W domu zaś pod Nr. 40, przechodzącym na ulicę Nowolipie, mieści się targ jeden z wielu, jakie dziś Warszawa posiada. Konsumcją nazywają dom pod Nr. 57 i 59, w którym dawniej, przed zaprowadzeniem akcyzy, mieścił się urząd konsumpcyjny miasta Warszawy, a dziś gmach z obszernym ogrodem, z tyłami na ulicę Ogrodową, zajęty jest przez władzę wojskową. — Plac Szkoły Imienia Konarskiego. Pod Nr. 62 położony jest plac, będący własnością szkoły imienia Konarskiego, na którym ma być dla szkoły, mieszczącej się dziś w lokalu prywatnym, wzniesiony dom własny. Przed domem tym stoi krzyż żelazny na podstawie kamiennej z napisem. „Ciux spes unica“, wzniesiony . na miejsce dawnego krzyża drewnianego przez rodzinę Szlenkierów. DOM pod Nr. 73, jednopiętrowy, zwraca uwagę ładnymi kształtami budowli renesansowych. Na rogu ulicy Leszno i Żelaznej mieści się jedna z największych fabryk garbarskich braci Szlenkierów. Po stronie prawej, dochodząc do okopów, był niegdyś obszerny ogród, otwarty dla publiczności, noszący nazwę ogrodu Rembaczewskich, dziś po nim pozostały tylko piękne drzewa na kilku posesjach Nr. 102, 104, 106 i t. d. Leszno kończy się obszernym placem, na którym miał być urządzony targ i w . tym celu nawet wzniesiono budowle w rodzaju jatek, lecz projekt do skutku wówczas nie przyszedł. Dziś przeniesiono tu targ straganiarzy z za Wolskich rogatek. Ulica Leszno przed kilku laty została zadrzewiona, lecz drzewa bliższe śródmieścia powysychały. Leszno łączy się po stronie prawej z ulicą Karmelicką. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)