(…) Nim dojdziemy lub dojedziemy do rogatek, spostrzegamy po stronie prawej kilka cegielni, które już widzieliśmy postępując drogą Królewską, a po stronie lewej rozciągają się obszerne puste pola, przeznaczone do manewrów wojskowych, zwane polami Mokotowskiemu Od r. 1892 na części tych pól, przytykających do Mokotowa, urządzono po raz pierwszy t. z. zabawy ludowe, które zwykły odbywać się w czasie świąt wielkanocnych. Zabawy te przed kilkudziesięciu laty urządzali były początkowo na placu Krasińskim, następnie przeniesiono je na plac Ujazdowski, a po zajęciu części placu na powiększeni szpitala, tu się odbywać zaczęły i tu w przyszłości odbywać się maja.
Inna część pól Mokotowskich, dotykająca okopów miejskich przy zetknięciu się ich z ulicami warszawskimi Kaliksta i Koszyki. przeznaczona jest na plac wyścigowy. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)