Prace archeologiczne prowadzone podczas budowy „placu Centralnego” przy ul. Złotej w Warszawie przyniosły niezwykłe odkrycia związane z historią tego miejsca. Zasypane kamienice, które przed II wojną światową tętniły życiem, ujawniły swoje sekrety, zaskakując badaczy i mieszkańców stolicy. XIX- i XX-wieczne monety, biżuteria, a nawet flakoniki po perfumach i lekarstwach stanowią tylko część bogatego dorobku kulturowego, który zostanie zaprezentowany na wystawie „W drodze na plac”.
Budowa „placu Centralnego”, nie tylko zmienia krajobraz miasta, ale także odkrywa jego ukryte tajemnice. Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podkreśla, że znaleziska te stanowią żywą tkankę miasta, ślady historii, które warto zachować dla przyszłych pokoleń.
Znaleziska archeologiczne to nie tylko monety czy biżuteria, lecz także opakowania po perfumach, kosmetykach i lekach, które pochodzą z dawnych aptek i sklepów działających na terenie kamienic przy ul. Złotej. Fascynującą częścią kolekcji są także guziki i szklane pierścienie, które prawdopodobnie stanowiły część asortymentu sklepu krawieckiego. Szczególnie ciekawym eksponatem jest żółty guzik w kształcie… rzepy, który rzuca nowe światło na ówczesne trendy i technologie w produkcji odzieży.
Przed II wojną światową obszar, na którym powstaje „plac Centralny”, był ważnym punktem handlowym i mieszkalnym Warszawy. Kamienice, których ślady zostały odkryte podczas prac budowlanych, były miejscem życia tysięcy osób oraz działały w nich liczne sklepy i usługi. Zagłada tego fragmentu miasta rozpoczęła się w wyniku niemieckich bombardowań, a dopełniła się podczas powstania warszawskiego. Jednak historia tego miejsca nie została zapomniana i dzięki współczesnym inwestycjom staje się integralną częścią nowoczesnej Warszawy.
Przygotowując nowy plac, architekci postanowili zachować pamięć o dawnych ulicach i kamienicach poprzez nieregularny układ chodników i zieleni, który odzwierciedla dawny krajobraz. Odkrycia archeologiczne zostaną także uwiecznione na specjalnej wystawie, która będzie dostępna dla mieszkańców i turystów podczas Nocy Muzeów.
Tekst i zdjęcia na podstawie informacji od miasta