(…) Kościół ewangelicko-augsburski, przy ul. Królewskiej Nr 19 oraz przy placu Małachowskiego, wzn. został w latach 1777 — 1779 ze składek prywatnych pg. pl. Szymona Bogumiła Zuga, w kształcie rotundy z perystylami o porządku dorycko-rzymskim, przy czym sama kopuła, o 56 łokciach obwodu, posiada 2 piętra wysokości. Jest to jedna z najwyższych budowli w mieście. W ołt. gl. obraz Bog. Schuffnera „Chrystus na górze Oliwnej”. Wewnątrz kościoła piętrowe galeije.
Kościół ewangelicko-reformowany, przy ul. Leszno Nr 20, wzn. w stylu ostrołukowym pg. planów bud. Adolfa Lówego, w latach 1864 1882, na miejscu drewnianej kapliczki, istniejącej od r. 1777. Wewnątrz ładna ambona dębowa podług planu K. Wojciechowskiego.
Cerkiew św. Trójcy przy ul. Podwale Nr 5. Do czasu Król. Kongr. prawosławni w Warszawie posiadali kaplice przy poselstwach, lub w wynajętych prywatnych lokalach, w r. 1818 kupcy Dobrycz, Kirkor i Tomkowicz nabyli tę posiadłość i pg. planów Jakóba Kubickiego, w podwórzu, wznieśli cerkiew prawosławną św. Trójcy. Obecnie cerkiew ta, po wypędzeniu moskali z Warszawy, zajmowana jest przez stowarzyszenie Rosjan.
Cerkwie w Cytadeli (w r. 1835) oraz w Łazienkach (w r. 1846), obydwie pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego, wzniesione zostały według planu Andrzeja Gołońskiego, w stylu odrodzenia. Obecnie zamknięte, przerobione zostaną na kaplice katolickie.
Cerkwie prawosławne w Al. Ujazdowskich, na Pradze u zbiegu Zygmuntowskiej i Targowej, na Ułańskiej i w. in., wzniesione w ohydnym, krzyczącym stylu bizantyńskim dla użytku wojsk. ,, oraz celem nadania Warszawie charakteru miasta rosyjskiego, nie zasługują nawet na uwagę, i w krótkim czasie mają ulec zburzeniu:
Kościół Marjawicki na Pradze przy ul. Łomżyńskiej—nieskończony.
Kaplica Marjawitów przy ul. Szarej.
Synagoga na Tłomackiem, w stylu odrodzenia niemieckiego, wzn. w r. 1877 pg. pl. Leandra Marconiego; wewnątrz starożytne rodały i cenna biblioteka.
Synagoga na Pradze, przy ul. Szerokiej, w kształcie rotundy.
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment: Przewodnik po Warszawie z planem miasta; E. Jezierski; 1920 r. Warszawa; Nakładem księgarni M. Ostaszewskiej i S-ki; Warszawa : M. Ostaszewska, [1920] (Warszawa : L. Nowak : [plan] B. Wierzbicki)