Natomiast historia przekazała nam wiadomości o naszym grodzie dopiero poczynając od wieku XIII. Z tej epoki wiemy przede wszystkim o istniejącym już w XII w. zamku książąt Mazowieckich w Jazdo- wie (zamek Ujazdowski). O samej Warszawie znajdujemy pierwszą zupełnie wiarygodną wiadomość dopiero w dokumencie z 1289 r. kiedy to Warszawa była już poważnym ośrodkiem powiatu. Stał już wtedy jeden z najstarszych kościołów warszawskich — kościół św. Jerzego na ul. Świętojerskiej (obecnie nieistniejący). Z XIII wieku pochodzi też najstarsza część murów obronnych Starej Warszawy, które budowane były następnie w wiekach XIV i XV. Świadczy to o wcześniejszym powstaniu Warszawy skoro już w wieku XIII otoczono ją potężnymi murami obronnymi. Jednakże nasza stolica rozwinęła się później aniżeli szereg innych starych grodów Polski. Natomiast tempo jej rozwoju od czasów historycznych było znacznie szybsze, dzięki czemu z końcem wieku XVI Warszawa stała się stolicą Rzeczypospolitej.
Tempo rozwoju i znaczenie swoje zawdzięcza Warszawa przede wszystkim wyjątkowo dogodnemu położeniu geograficznemu. W Warszawie bowiem przecinają się dwa główne odwieczne szlaki komunikacyjne narodów z zachodu na wschód i z północy na południe. Trudno więc z punktu widzenia gospodarczego o dogodniejsze miejsce. Z tym położeniem Warszawy wiążą się liczne optymistyczne przepowiednie w sprawie jej przyszłości, między innymi twórcy kanału Sueskiego Lessepsa, który przepowiedział, że Warszawa stanie się największym miastem w Europie.
Poza położeniem geograficznym, które wpływało, wpływa i wpływać będzie na rozwój Warszawy, oddziałały też na jej rozwój wypadki historyczne.
Unia polsko-litewska i ostateczne przyłączenie Pomorza przesunęły środek ciężkości państwa polsko-litewskiego ku Mazowszu. Kraków stał się niewygodnym do rządzenia tak rozległym państwem. Idealnie położonym w centrum państwa miastem była Warszawa. Z chwilą przyłączenia w 1526 r. Mazowsza do Korony Warszawa ze stolicy Mazowsza stała się jednym z głównych miast Rzeczypospolitej. W 1569 r. na pamiętnym sejmie lubelskim Warszawa została wyznaczona na miejsce sejmów, nieco później na miejsce elekcyj królów, wreszcie w 1596 r. stała się rezydencją królewską Zygmunta III Wazy; została więc stolicą Polski.
To doskonałe położenie geograficzne Warszawy pod względem gospodarczym w historii swojej miało również i strony bardzo ujemne. Wprawdzie z Warszawy czyniono wspaniałe dalekie wypady wojenne, jak za Zygmunta III: wyprawy Żółkiewskiego i królewicza Władysława na Moskwę, ale częściej jeszcze to otwarte nizinne położenie. Warszawy sprzyjało najazdom obcych na nią i związanym z tym niszczeniom i pożarom miasta. Już w wieku XIII najeżdżają Warszawę Jadźwingowie, Litwini i Rusini. Później, było parę wieków względnego spokoju. W drugiej połowie XVII wieku najazd szwedzki niszczy miasto, podkopuje olbrzymimi kontrybucjami jego rozwój gospodarczy, pozbawia go skarbów sztuki, spławianych dziesiątkami statków przez Gdańsk do Szwecji. Nie dosyć na tym, nieszczęsne miasto plądruje Rakoczy. Za Sasów przewala się kilkakrotnie przez Warszawę fala wojsk moskiewskich, szwedzkich i saskich. W okresie rozbiorów „goszczą“ tu Rosjanie i Prusacy.
Miasto nasze było tylokrotnie burzone i palone przez najeźdźców, że bardzo wiele wspaniałych pałaców, dzieł sztuki, zabytków bezpowrotnie zniszczono. Wielkiej sile żywotnej Narodu Polskiego i mieszkańców naszej stolicy zawdzięczamy, że po każdym zniszczeniu Warszawa bardzo szybko powracała znów do życia, odbudowywała się i kwitła nadal.
Jak każde miasto a zwłaszcza stołeczne ma Warszawa swoje okresy szybszego i pięknego rozwoju. Za Zygmunta III przebudowano i rozszerzono Zamek Królewski, powstało wiele kościołów i klasztorów, zakładane były księgarnie i drukarnie. Miasto rozrasta się wzdłuż wysokiego brzegu rzeki po obu stronach Krakowskiego Przedmieścia. Mieszkający jego są świadkami wielkich wydarzeń, a między innymi triumfalnego pochodu Żółkiewskiego z carami, jako jeńcami polskimi.
Za Sasów, po okresie najazdów i przemarszów wojsk, miasto odradza się i odbudowuje. Otrzymuje nowe, wspaniałe założenie urbanistyczne — oś Wisła — Wola, pałac Saski z ogromnym dziedzińcem, obecnym placem Józefa Piłsudskiego, ogród Saski, a w dalszym ciągu na przedłużeniu tej osi — wielką arterię ku Woli (obudowaną koszarami Mirowskimi). Za Sasów Warszawa staje się miastem pałaców. Budował pałace król, budował wszechwładny minister Brühl, budowali magnaci. Następuje również uporządkowanie miasta; prace Komisji Brukowej kierowane energiczną ręką marszałka Bielińskiego usuwają z ulic miasta błoto i śmieci, a ulice te pokrywają brukami. I w dziedzinie kulturalnej przebłyska lepsza przyszłość: powstaje biblioteka Załuskich i Kolegium Konarskiego.
Stanisław August ma wyjątkowe zasługi dla Warszawy. Panowanie swe rozpoczął od koronacji w Warszawie, a nie w Krakowie, jak to było dotychczas. Za jego długoletniego panowania miasto tętniło życiem we wszystkich dziedzinach. Akcja Prezydenta Dekerta o prawa dla wszystkich miast i mieszczan uwieńczona ustawą o miastach, zniesienie jurydyk i scalenie miasta, które było dotychczas rozbite na szereg oddzielnych organizmów, niezwykle silna rozbudowa miasta, powstanie nowocześnie rozplanowanej dzielnicy południowej (w okolicy alei Ujazdowskiej) z gwiaździstymi placami, zakreślenie obszernych granic miasta, założenie wspaniałych ogrodów, zapoczątkowanie przemysłu, nowe instytucje kulturalne (np. stały teatr w specjalnym budynku) wreszcie obdarzenie Warszawy przez króla-mecenasa stylem Stanisława Augusta; to wszystko rozpoczęło w Warszawie rozwój miasta nowoczesnego, miasta wielkiego, bo osiągającego w epoce Sejmu Czteroletniego przeszło 100 tys. a w 1794 r. około 120 tys. mieszkańców. Liczba ta stawiała Warszawę obok większych miast w Europie.
W okresie po rozbiorach carowie rosyjscy ogołocili znów Warszawę z rozlicznych zbiorów — dzieł sztuki, bibliotek, zabytków, archiwów i t. d. Wywożono z Polski wszystko co tylko można było wywieźć. Po upadku powstania listopadowego wywieziono nawet pomnik ks. Józefa Poniatowskiego, który car ofiarował Paskiewiczowi za zdobycie Warszawy. Część tych zbiorów odzyskaliśmy dopiero po zwycięskiej wojnie 1920 r. a w tym i wymieniony pomnik, zdobiący dziś plac Marszałka Piłsudskiego.
Nową fazę rozwoju stanowiła epoka Królestwa Kongresowego. W tym krótkim okresie 15-tu lat Warszawa stała się miastem nowoczesnym., ośrodkiem przemysłu i handlu, ośrodkiem dyspozycyjnym scentralizowanych władz i ośrodkiem życia umysłowego oraz kulturalnego. Jej zewnętrzna postać zaczyna .się szybko zmieniać. Sieć uliczna zostaje uporządkowana, powstają liczne place, ulice otrzymujią nowoczesne bruki i chodniki oraz nowe oświetlenie. Ruch budowlany wspierany akcją pożyczkową państwa i miasta przybiera nienotowane dotychczas rozmiary. Budżet miasta osiąga wysokość 4-ch milionów zł. polskich. Wybudowane zostały bulwary kosziem milionowych sum. Życie umysłowe i kulturalne kwitnie, powstaje uniwersytet, wystawiono wspaniały teatr (obecny Wielki). Powstaje gmach Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Ministerstwa, zwane wówczas Komisjami Rządowymi, otrzymują wspaniałe gmachy (np. Komisja Skarbu przy ul. Rymarskiej). Powstają pierwsze większe fabryki.
Najgorszym był dla nas okres II połowy XIX w. i początku XX w., t. j. wtedy, gdy szczególnie intensywnie rozwijało się życie gospodarcze Europy, gdy stolice jej zabudowywały się nowocześnie i wspaniale, a Warszawa wciśnięta została w klamry fortów Cytadeli i bujne jej pomimo niewoli samodzielne życie polskie, sztucznie krępowane i ograniczane przez rząd carski, nie mogło w całej pełni zakwitnąć.
Udział w walkach o niepodległość.
Warszawa w okresie niewoli nie przestała być stolicą Polski. Tutaj koncentrował się zawsze wyzwoleńczy ruch niepodległościowy i tutaj rozpoczynały się, bądź też decydowały się losy powstań narodowych.
W 1794 r. 17 kwietnia czynne wystąpienie szerokich sfer ludności Warszawy, a przede wszystkim rzemieślników i cechów pod wodzą szewca Jana Kilińskiego, zdecydowało o oswobodzeniu Stolicy. Ocenił to Naczelnik Kościuszko, pisząc „Stolica Polski wolna i oswobodzona działalnością mieszkańców“.
Rzeź Pragi była zemstą Rosjan za akcję Warszawy w Insurekcji Kościuszkowskiej.
W 1830 r. 29 listopada Warszawa pierwsza chwyciła za broń i zapoczątkowała wojnę o Niepodległość. W pamiętnych starciach pod Arsenałem przy boku wojska znalazła się ludność Starego Miasta. W czasie powstania Warszawa własnym kosztem wystawiła 5 pułk strzelców i 6 pułk ułanów pod nazwą „Dzieci Warszawy“ oraz Gwardię Narodową. Upadek Warszawy — to faktyczna likwidacja wojny .1831 r.
Rok 1863 nowym blaskiem opromienił Warszawę, która w podziemiach konspiracji utrzymuje nici walki orężnej. Na terenie Stolicy istnieją dwa rządy: jeden tajny — Rząd Narodowy, którego rozkazy wykonuje ludność Warszawy i oficjalny rosyjski, znaczący swe istnienie szubienicami na placach publicznych. „Kiedy powstanie już upadło, kiedy powoli gasło, nie mając rządu, wojska, pieniędzy — a nawet wówczas, gdy gazety rosyjskie triumfalnie głosiły, że w całym kraju zapanował moskiewski ład i spokój — w Warszawie nie było spokoju“[1]). Aż wreszcie stracenie dyktatora Traugutta dnia 5 sierpnia 1864 r. zamyka ten bohaterski i tragiczny okres walki o Niepodległość.
Społeczeństwo warszawskie przystępuje do żmudnej pracy organicznej, aby, nabrawszy sił, wystąpić do nowych walk.
Szybkie tempo rozwoju gospodarczego nie zdołało przytłumić niezadowolenia, którego wyrazicielem stało się nowe pokolenie. W latach osiemdziesiątych zaludniają się więzienia i X pawilon. W roku 1891 w rocznicę Konstytucji 3 Maja w związku z próbami manifestacji nastąpiły masowe areszty.
Aż wreszcie nadeszły lata 1904-—6, w których po raz pierwszy od czasów powstania Styczniowego doszło do walk na ulicach Warszawy. Szczególnie upamiętniła się w dziejach naszej Stolicy krwawa manifestacja, pierwsza od Powstania Styczniowego, na placu Grzybowskim dnia 13 listopada 1904 r. Nowe dzielnice przemysłowe ruszają do boju z zaborcą, a wyróżniają się przedmieścia robotnicze Praga i Wola. Pierwsze starcie z regularnym wojskiem nastąpiło dnia 26 stycznia 1905 r., zapoczątkowując cały ich szereg.
W ostatnich latach przed wielką wojną światową, tworzone i kierowane przez Józefa Piłsudskiego organizacje Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego rozwijały swą akcję również i w Warszawie. Jestem szczęśliwy, że wraz z wielu obywatelami naszego miasta wówczas młodzieńcami miałem zaszczyt brać udział od samego początku wr tych pracach w Warszawie.
Gdy w dniu 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła z Krakowa Pierwsza Kompania Kadrowa, to wśród jej żołnierzy znakomita część z Warszawy pochodziła. Nie mało też Warszawiaków służyło we wszystkich pułkach legionowych. Wraz z Legionami na rozkaz Józefa Piłsudskiego powstała nielegalna armia powstańcza: Polska Organizacja Wojskowa, której Komenda Naczelna w Warszawie się znajdowała.
Po ustąpieniu Rosjan w sierpniu 1915 r. wyruszył z Warszawy do I Brygady Legionów batalion P. O. W. pod wodzą por. Tadeusza Żu- lińskiego, bratanka straconego 5. VIII. 1865 r. członka Rządu Narodowego Romana Żulińskiego.
W dniu 11 listopada 1918 r. Warszawa rozbroiła Niemców i godnie powitała powracającego z. Magdeburga Wodza Narodu Józefa Piłsudskiego. .
Ocena roli Warszawy przez Wielkiego Marszałka.
Krótka, w paru słowach streszczona, historia udziału Warszawy w walkach wyzwoleńczych nie byłaby kompletną, gdyby nie przypomnieć udziału jej w zwycięskiej wojnie w 1920 r. Najlepsze i najmiarodajniejsze świadectwo dał Warszawie sam Zwycięski Wódz, Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski, mianowicie na wydanym przez Magistrat, wzorem roku 1831, obiedzie żołnierskim w Saskim Ogrodzie zabrał głos Wielki Marszalek i wedle współczesnych relacji prasowych „w przemówieniu swym, nacechowanym szczerością i prostotą, podniósł zasługę Warszawy, która zawsze, ilekroć chodziło o danie hasła- walki o wolność i Ojczyznę — hasło to rzucała pierwsza. Hasło takie również padło i w roku 1918, gdy trzeba było skończyć z Niemcami. Wspomniał następnie Wódz Naczelny o trudnościach, jakie towarzyszyły wówczas tworzeniu się armii polskiej, i o roli, jaką w zwalczaniu tych trudności odegrała znowu Warszawa. Wskazał na zapał społeczeństwa, na jego serce i pomoc w chwilach najcięższych, której wojsko polskie moc swą zawdzięcza. Wspomniał te ciężkie chwile, gdy wróg był u bram miasta — jak wtedy Warszawa swoją postawą, spokojem i wiarą ułatwiła żołnierzowi zadanie i pomogła w zwycięstwie. Bowiem walka o Warszawę, walka o miasto—- była rzeczą najtrudniejszą, gdyż o zwycięstwie stanowiło tu właśnie zachowanie się obywateli. I Warszawa nie zawiodła. Przemówienie swoje zakończył Naczelnik Państwa toastem na cześć Warszawy“ [2]).
W miejscu, z którego Marszałek mowę tę wygłosił, umieszczona zostanie w b. r. płyta brązowa z odpowiednim napisem.
Historia Warszawy i udział jej w walkach wyzwoleńczych, w pracy rewolucyjnej dla odzyskania Niepodległości to nasza duma i szczycić się nią słusznie możemy. Z taką piękną, wspaniałą przeszłością, ale w stanie strasznego zaniedbania pod względem kultury materialnej, Warszawa w 1918 r. przywrócona została do roli Stolicy wielkiego Państwa Polskiego. (…)
Powyższy tekst stanowi fragment odczytu wygłoszonego przez Stefana Starzyńskiego w dniu 10 czerwca 1938 r. na zebraniu urządzonym przez okręg stołeczny związku rezerwistów, Szpotański, Tadeusz (1883-1944) Red, Warszawa : Magistrat Miasta Stoł. Warszawy, 1929 (Warszawa : „Wuzet”).
Zdjęcie: Pocztówka, Warszawa nakładem Tow. Wyd. Świt, [non ante 1912] (w Warszawie Zakł. Graf. B. Wierzbicki i S-ka)