(…)
Dzielnica I. Śródmieście zawiera wszystkie ulice zamknięte w nieforemnym kwadracie, którego granicą wschodnią jest ulica Miodową, Krakowskie-Przedmieście od placu Zamkowego począwszy i Nowy-Swiat, aż do przecinającej go alei Jerozolimskiej. Granicą południową jest aleja Jerozolimska, na przestrzeni między Nowym Światem i ulicą Marszałkowską. Granicę zachodnią stanowi ulica Marszałkowska od Alei do Królewskiej, część Królewskiej, Graniczna, Żabia, plac Bankowy. Rymarska i Przejazd do ulicy Długiej. Północną granicę tworzy ulica Długa, aż do spotkania się z Miodową.
(…)
Ulice: Plac Teatralny, Senatorska, Nowo-Senatorska, Miodowa, Krakowskie-Przedmieście, Nowy-Świat, Aleja Jerozolimska, Marszałkowska, Widok. Bracka, Chmielna, Zgoda, Szpitalna, plac Warecki, Warecka, Mazowiecka, Święto-Krzyzka, Włodzimierska, Hr. Berga, ErywTańska, Próżna, Jasna, plac Zielony, Szkolna, Królewska, Ogród i plac Saski, Hr. Kotzebuego, Niecała, Wierzbowa, Czysta, Graniczna, plac Bankowy, Rymarska, Tłumackie, Przejazd, Długa, Bielańska, plac Teatralny, Daniłowiczowska, Kozia, Trębacka. (…)
Dzieinica II. Staromiejska, obejmuje całe Stare Miasto. Jej granicą na zachód jest ulica Miodowa, na północ pozostała część Długiej, Mostowa-i Boleść, na wschód Wisła, na południe plac Zamkowy i Zjazd.
Dzielnica III. Nowomiejska, obejmuje część miasta od ulicy Mostowej. Freta i Zakroczymskiej aż po Wisłę:’ na północ jej granicę stanowią stoki cytadeli Aleksandryjskiej.
Dzielnica IV. Nalewkowska, tak przez nas nazwana od głównej jej arteryi. Granice jej stanowią • na wschód ulice: Freta i Zakroczymska; na południe: Długa. Przejazd i Nowolipie; na zachód okopy miejskie; na północ sięga: po kolej obwodową.
Dzielnica V. Zachodnia, zamieszkała w znacznej liczbie przez ludność roboczą. Graniczy ona na wschód z ulicą Przejazd, Rymarską, Żabią. Graniczną i Marszałkowską, aż do alei Jerozolimskiej, która jest jej kresem południowym. Na zachód sięga po okopy a na północ po Nowolipki.
Dzielnica Vl. Łazienkowska obejmuje przestrzeń, której północną granicą jest aleja Jerozolimska, zachodnią i południową okojiy miejskie, a wschodnią ulica Smolna i Rozbrat.
Dzielnica VII. Powiśle, obejmuje całą część miasta, leżącą nad Wisłą, aż po Zjazd.
Dzielnica VIII. Praga wraz z nowo przyłączonemi do niej przedmieściami.
Prócz tego, osobno opisujemy okolice leżące tuż przy mieście, pod nazwami: Saskiej Kępy, strony Mokotowskiej, Wolskiej i Marymonckiej.
(…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja „Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)