Anna Jagiellonka
(…) Taką była Warszawa, gdy mieszkała w niej żona Stefana Batorego królowa Anna Jagiellonka. Ona to była pierwszą królową, co zamiast na Wawelu mieszkała na Zamku warszawskim i szykowała Warszawę na miasto stołeczne całej Polski. Już jej brat, król Zygmunt August na sejmie lubelskim wyznaczył Warszawę na miasto sejmowe. Jej środkowe położenie w kraju bardzo tu pomogło, bo wszystkim posłom sejmowym najdogodniej było tu się właśnie zbierać. W roku 1596 (porachujcie jak to dawno temu?) umarła Anna Jagiellonka, a jednocześnie spłonął zamek na Wawelu. Król Zygmunt III musiał przenieść się z Krakowa i za stolicę obrał sobie Warszawę.
Figura króla Zygmunta III
Oto figura tego króla, ustawiona na kolumnie przed bramą Krakowską przez jego syna. Król Zygmunt III musiał sobie zbudować w Warszawie zamek prawdziwie królewski. Książęta Mazowieccy mieli kamienicę W rynku. Do dzisiaj tę kamienicę nazywają kamienicą ks. Mazowieckich. Potem już wybudowali sobie mały zamek, którego ogrody widać było na najstarszym widoku Warszawy. Ale teraz, gdy Warszawa została stolicą, ten mały zamek nie wystarczał i trzeba było budować nowy. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment: Stara Warszawa; Aleksander Janowski; Warszawa : Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, 1919