„W ukryciu”, reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska, 2013, fab.

Okupowany Radom. Janina (Magdalena Boczarska) jest dobrze zapowiadającą się wiolonczelistką, która mieszka z ojcem. Pewnego dnia mężczyzna przyprowadza do domu piękną Ester (Julia Pogrebińska), szukającą schronienia komunistkę, córkę przyjaciela.

Początkowo przeciwna jej obecności Janina zaczyna odczuwać coraz większą fascynację obcą kobietą. Od chwili gdy ojciec Janiny zostaje złapany w ulicznej obławie, Polka i Żydówka będą żyć niemal całkowicie odseparowane od zewnętrznego świata. W tej izolacji obudzą się uczucia, których żadna z nich się nie spodziewała.CYKL FILMOWY „UKRYWANIE. RATUJĄCY OD ZAGŁADY”

Ci, którzy z narażeniem życia decydowali się udzielić schronienia skazanym na Zagładę, nie zdawali sobie często sprawy z trudności, jakim przyjdzie stawić im czoła. Ci, którzy prosili o schronienie, również nie przypuszczali, jak trudno będzie im żyć w ukryciu.

W grudniowym cyklu filmowym przyjrzymy się skomplikowanym relacjom ratujących i ratowanych w kinematografii i historii Czech, Francji i Polski. Pretekstem do podjęcia tego tematu jest rocznica oficjalnego powołania Rady Pomocy Żydom „Żegota”, które miało miejsce 4 grudnia 1942 roku.


comments powered by Disqus
Tagi dla tej imprezy:

Podobne wydarzenia:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--