al. Niepodległości 213

kino Iluzjon Filmoteki Narodowej

Biblioteka Narodowa, wejście A, sala im. S. Dembego

al. Niepodległości 213

Warszawa

tel.: (22) 646 12 60

e-mail: iluzjon@fn.org.pl

www.fn.org.pl

http://www.fn.org.pl/page/index.php?str=22

Muzeum Sztuki Filmowej – kino „Iluzjon” ma prawie tyle lat co i Filmoteka. Pierwsze pokazy filmowej klasyki organizowaliśmy już w końcu lat pięćdziesiątych. Mimo wielokrotnej zmiany adresu „Iluzjon” zawsze był miejscem spotkań kinomanów, którzy po westernie z Johnem Waynem zostawali na nie mniej atrakcyjny melodramat z Gretą Garbo. „Iluzjon” miał swoją siedzibę w Alei Szucha, dwukrotnie w kinie „Polonia”, w sali „Pod kopułą”, w kinie „Śląsk”.


Kiedy w 1996 roku wypowiedziano Filmotece umowę najmu tego ostatniego, ulicami Warszawy przeszła manifestacja kilkuset studentów Uniwersytetu Warszawskiego domagających się odwołania niefortunnej decyzji. Ostatecznie w 1997 roku Filmoteka znalazła nową siedzibę dla swego kina w budynku przy ul. Narbutta 50a w mokotowskim kinie „Stolica”.

Jednakże po dziesięciu latach działalności Filmoteka stanęła przed koniecznością walki o siedzibę, która już na stałe wpisała się w kulturalną mapę Warszawy. Dzięki determinacji władz Filmoteki oraz dotacji majątkowej na zakup nieruchomości ze środków budżetowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się przejąć zabytkowy budynek przy Narbutta. Uroczyste przekazanie majątku odbyło się 11 grudnia 2008 r. W związku z koniecznością generalnego remontu siedziby, przed „Iluzjonem” znów pojawiło się widmo bezdomności. W tej sytuacji podwoje swe dla kina otworzyła Biblioteka Narodowa i po miesięcznej przerwie, 9 stycznia 2009 roku, kino wznowiło działalność w siedzibie BN.

Komentarze i opinie:
redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--