Prace archeologiczne prowadzone podczas budowy „placu Centralnego” przy ul. Złotej w Warszawie przyniosły niezwykłe odkrycia związane z historią tego miejsca. Zasypane kamienice, które przed II wojną światową tętniły życiem, ujawniły…
Hotel Angielski, zlokalizowany między ulicą Wierzbową a Trębacką, stanowił niegdyś jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie. Jego historia sięga połowy XVII wieku, kiedy to teren należał do Jerzego Ossolińskiego.…
Zdobycie Warszawy przez Szwedów
(…) Okrzyk buchnął: ,,Szwedy! Szwedy!” Próżno miasto się zasłania Wałem paktów, murem ustaw, Wśród rajtarii dzikiej wrzasku Wjeżdża w bramy krwawy Gustaw Trwoga padła na Warszawę. Gomulicki. „Gdzież jesteście wy,…
Krótka historia Warszawy
(…) Jakkolwiek ten kąt kraju, którego środek stanowi Warszawa, zawarty między Pilicą, Bzurą, Wisłą, Narwią i Bugiem, dość późno wszedł na widowisko historii, jednakże liczne ślady wskazują, że żył on…
Warszawa jako centrum Europy
(…) ,,Ocknij się i wstań duchem, owo bacz: Bóg z tobą„. Or.-Ot. Reakcja popowstaniowa: Sybir, konfiskaty, cenzura i prześladowania językowe i religijne były na porządku dziennym, jednakże duchowe życie stolicy,…
Warszawa w renesansie
VI Przez czas długi nic nie zamącało spokoju Starej i Nowej Warszawy. Obywatele jednej i drugiej trudnili się rolnictwem i handlem, rządzili się prawem niemieckiem, do potrzeb miejscowych przykrojonem. mieli…
Droga Warszawy do stania się stolicą Polski
Anna Jagiellonka (…) Taką była Warszawa, gdy mieszkała w niej żona Stefana Batorego królowa Anna Jagiellonka. Ona to była pierwszą królową, co zamiast na Wawelu mieszkała na Zamku warszawskim i…
Skomunikowanie Warszawy przed wojną
(…) Warszawa jest jednym z najważniejszych węzłów kolejowych w Polsce. Jeśli chodzi o b. Kongresówkę, cała prawie jej sieć zbiegała się w Warszawie, inne większe węzły leżały poza zasięgiem liczniejszych…
(…) Syrena dawnym jest herbem warszawy, półkształt ma rybi i półkształt niewieści, co o niej prawi lud w swej opowieści, posłuchaj tylko. Jeżeliś ciekawy: W czasach, co giną w ludzkiem…
Najstarszy obraz Warszawy
(…) Jakże wyglądała wówczas Warszawa? Mamy najstarszy rysunek naszego miasta z 1582 roku, (obliczcie wiele to lat temu). Widać tu wzgórze nad Wisłą. Na środku wysoka wieża, to kościół Ś-to…