W czwartkowy wieczór na Pradze można było posłuchać  niezwykłych rytmów reggae w wykonaniu zespołu  Sedativa i wokalisty Dawida Portasza. Koncert zbiegł się w czasie z zakończeniem przez muzyków pracy nad nowym albumem.

     Na scenie Teatru „Wytwórnia” 3 grudnia br. zagrał septet utalentowanych muzyków, w tym obdarzony głosem o bluesowym brzmieniu Dawid Portasz (Jafia Namuel, Rastasize), który jako pierwszy Polak nagrał album w studio Boba Marleya Toff Gong na Jamajce.

     Pomimo nazwy (sedativa z łac. środki uspokajające) nie uspokoił publiczności, a jeśli mowa o działaniu uspokajającym to tylko w znaczeniu pozytywnym - jak dźwięk bicia serca może nas uspokoić dając poczucie bezpieczeństwa i radości. Zespół rozkołysał słuchaczy i zachęcił do tańca. Sedativa gra muzykę, która jest mieszanką dub reggae, jazzu, rocka, bluesa i funky. Słychać też wpływy arabskie (być może za sprawą jednego z członków zespołu pochodzącego z Syrii). Wśród wielu utworów zagranych w półmrocznej scenerii w „Wytwórni” niewątpliwie zapamiętany został przez publiczność "Stuck in the traffic". Dawid Portasz stwierdził, że inspiracją do napisania tej piosenki były problemy komunikacyjne Warszawy. Chodzi oczywiście o korki, które i w dniu koncertu utrudniły muzykom przyjazd. Publiczności bardzo podobały się utwory: "Do what you got to do" oraz "Made in China" – rytmiczne, „wpadające w ucho”. W jednej z piosenek zespół śpiewał o miłości do gwiazd, nie tych na niebie, lecz tych na ziemi. Swoim koncertem muzycy udowodnili, że również zasługują na to miano. Wszystkie utwory wykonane zostały w języku angielskim, co w połączeniu z jamajskimi rytmami sprawiało, że myślami na chwilę przenieśliśmy się gdzieś daleko, na egzotyczne wakacje. Na bis zespół zagrał jeszcze raz "Stuck in the traffic", ale utwór zabrzmiał tym razem inaczej.

     Koncert został zorganizowany przez Tu Praga Dom Kultury we współpracy z Teatrem Wytwórnia. Obydwie placówki poprzez swoją działalność wnoszą duży wkład w rozwój i upowszechnianie kultury  na warszawskiej Pradze.

Ewa Balana

 

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--