Z okazji 60-lecia firmy Herbapol S.A. zorganizowano konkurs fotograficzny pt. „Poczuj energię z natury”. Zdjęcia zgłaszane do konkursu miały przedstawiać relacje człowieka z naturą. 26 listopada w księgarni i kawiarni „Czuły Barbarzyńca” odbył się wernisaż  zwycięskich prac, na którym wręczono nagrody.

     Otwarciu wystawy towarzyszyła przemowa Bożeny Piotrowskiej- Dyrektor Marketingu Herbapolu, wedle której konkurs miał na celu przywrócenie harmonii człowieka i natury. Inspiracją dla uczestników przedsięwzięcia miała być dobra energia płynąca z przyrody. Zwycięskie prace wyłoniono z ponad 200 zdjęć nadesłanych na konkurs. Obrady prowadzono w składzie: Lidia Popiel- fotograf, Izabela Jaroszewska - dyrektorka Europejskiej Akademii  Fotografii, Bożena Piotrowska- Dyrektorka Marketingu Herbapol Lublin S.A., Paweł Kawecki - Kierownik Marketingu Herbapol Lublin S.A, Monika Falk- partner BC MFD Media Communications.

      Pierwszą  nagrodę - udział w czteromiesięcznych zaocznych warsztatach fotograficznych ufundowanych przez Europejską Akademię Fotografii,  zdobył Marcin Chodorowski za zdjęcie pt. „Kropla natury”. Zwycięska fotografia wyróżnia się na tle innych prac. W spadającej kropli wody autor zdołał uchwycić obraz rośliny. Zwycięzca od dawna fascynuje się portretowaniem kropel, nazywa je swoimi modelkami. Jako studio służy mu własna łazienka, w której potrafi spędzić od dwóch do trzech godzin dziennie, próbując uchwycić ich piękno. Skupienie się na szczególe pozwala zobaczyć to co subtelne, delikatne i przemijające.

Poniżej znajduje się wywiad z autorem zwycięskiego zdjęcia:

 

Patrycja Pendrakowska. : Co skłoniło Pana do zainteresowania się kroplami?

Marcin Chodorowski. : Fotografią zajmuję się od ponad 20 lat. Jestem samoukiem, pasję odziedziczyłem po ojcu. Fotografia pozwala mi chwytać świat pojawiający się i ginący, odzwierciadlają go drobne krople wody.

P.P. : Czy był  Pan nagradzany wcześniej na innych konkursach?

M.Ch. : W 2005 roku dostałem wyróżnienie  na konkursie Olimpusa, na które wysłałem zdjęcie jednej z kropel, zmotywowało mnie to do dalszej pracy.

 

 

     Filip Maranda zajął II miejsce za tryptyk zdjęć pt. „…”. Jego zdjęcia, osadzone w szerokim spojrzeniu, promieniują grą promieni odbijających się od tafli malowniczych pól. Opadające cienie drzew nadają obrazowi głębię. Autor fotografował na paralotni, lecąc nad gminą Szadek w województwie łódzkim. Nie przeszkodziło to jednak w uchwyceniu plastyki oraz geometrii pejzażu. Autor bawi się na zdjęciach światłem, prowadzi z nim grę, szukając go w odbiciach. Fotografie ukazują relacje między człowiekiem, który próbuje podporządkować i ujarzmić ziemię, a naturą.

Poniżej znajduje się wywiad z Filipem Marandą – zdobywcą II miejsca w konkursie:

 

Patrycja Pednrakowska : Co skłoniło Cię do fotografowania pejzażu z paralotni?

Filip Marenda: Znajomy zabrał  mnie na przelot jako pasażer. Siedziałem z tyłu więc możliwości robienia zdjęć były nieco ograniczone.

P.P. : Od kiedy zajmujesz się fotografią?

F.M.: Od trzech lat…  właściwie to odkąd zacząłem nosić ze sobą aparat i przyglądać się wszystkiemu dookoła. Skończyłem Warszawską  Szkołę Filmową na Wydziale Fotografii.

P.P. : Co jest najczęściej przedmiotem Twoich zdjęć?

F.M. : Przede wszystkim ludzie. Fotografowanie krajobrazu było raczej jednorazową przygodą.

P.P. : Startowałeś już wcześniej w konkursach?

F.M. : W wielu…  Ostatnio zająłem III miejsce na konkursie pt. ‘Człowiek i jego pasje’ oraz II miejsce na „Otwartych mistrzostwach fotografii”.

 

 

     Przykuwającym uwagę zdjęciem jest czarno- białe „Kanu” Damiana Kołodzieja, na którym to mała łódka, sterowana przez człowieka, wypływa na morze. Zdjęcie utrzymane jest w konwencji niemal mistycznej, ponieważ ukazuje kontrast między istotą ludzką a siłą natury.

     Na ścianach kawiarni znajdziemy wiele ciekawych zdjęć, których autorzy niosą ze sobą równie interesujące historie. Wystawę  można podziwiać do 22 grudnia w „Czułym Barbarzyńcy”  przy ulicy Dobrej 31. Później wystawa zostanie przeniesiona do siedziby Biura i Marketingu firmy Herbapol Lublin S.A. do budynku Spectra przy ul. Bobrowieckiej 6.

                      

 

  tekst - Patrycja Pendrakowska 
fot. Ewa Balana 

 

Poniżej fotograficzna relacja z wręczenia nagród.

 

 zdobywca I miejsca w konkursie Marcin Chodorkowski z Warszawy odbiera nagrodę od Lidii Popiel

Zdjęcie, które otrzymało I miejsce, Marcin Chodorkowski"Kropla Natury"

zdobywca II miejsca Filip Maranda z Łodzi odbiera nagrodę od jurorów. Od lewej: Filip Maranda, Bożena Piotrowska, Izabela Jaroszewska, Lidia Popiel, Paweł Kawecki.

 II miejsce w konkursie, tryptyk Filipa Marandy z Łodzi
III miejsce, "Kanu" Damiana Kołodzieja ze Złotowa
Fotografia wyróźniona - Łukasz Rycąbel "Polne serduszko"
Prace wyróżnione, u góry fotografia Radosława Sąsiadka "Natura źródłem inspiracji", poniżej "Boso przez świat" Krzysztofa Krasickiego
fotografia wyróżniona - Wit Zwierzchowski "Gitarzystka"
Wiktoria Wojciechowska "Jesienna Impresja II" - praca wyróżniona


od lewej: Bożena Piotrowska, Izabela Jaroszewska, Lidia Popiel

od lewej: Izabela Jaroszewska, Lidia Popiel, Paweł
Kawecki
 Lidia Popiel i Izabela Jaroszewska

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--