„Faceci ratują dzieci” i „Wszystkie kolory świata” - UNICEF Polska dla dzieci w Sierra Leone

23 kwietnia br. w Teatrze Syrena odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dwie kampanie UNICEF Polska na rzecz dzieci w Sierra Leone. Spośród 5,3 mln mieszkańców tego kraju aż 40 proc. stanowią dzieci poniżej czternastego roku życia. Większość z nich nie jest poddawane kompleksowym szczepieniom. Dzięki polskim darczyńcom ich sytuacja zmieni się na lepsze - wiele dzieci w tym bardzo biednym kraju otrzyma szansę na zdrowie i życie.

Obydwie charytatywne kampanie UNICEF na rzecz dzieci w Sierra Leone: „Faceci ratują dzieci” i „Wszystkie kolory świata” miały na celu zebranie funduszy na realizację programu szczepień: zakup szczepionek przeciwko gruźlicy, polio i tężcowi, strzykawek i lodówek na baterie słoneczne. Do akcji „Wszystkie kolory świata” skierowanej do placówek edukacyjnych z całej Polski aktywnie włączyła się Ambasador Dobrej Woli UNICEF – Majka Jeżowska. Ta kampania miała charakter pomocowo-edukacyjny. Dzieci z placówek, które się do niej włączyły, najpierw zapoznawały się z kulturą wybranego kraju, a następnie szyły niezwykłe, szmaciane lalki, które przedstawiały postać dziecięcą z niego pochodzącą. Wszystkie lalki miały imiona i specjalne „paszporty”. Majka Jeżowska również uszyła taką laleczkę. W akcji wzięło udział ok. 1200 polskich szkół. Każda placówka zorganizowała obchody Dnia Wszystkich Kolorów świata, podczas których lalki zostały zaprezentowane i przekazane w „opiekę” w zamian za darowizny. Udało się w ten sposób uzbierać ponad 700 tys. zł. Na oficjalnej stronie UNICEF Poland na Facebooku urządzono konkurs na najładniejszą lalkę,  okazała się nią szmacianka reprezentująca Meksyk. Majka Jeżowska dała koncert w szkole, która ją nadesłała.

Kampanię  „Faceci ratują dzieci” wsparli: Przemysław Saleta, Sebastian Karpiel-Bułecka i Łukasz Nowicki oraz wielu partnerów: m.in.: agencje kreatywne, dom mediowy, studia fotograficzne. Dowody wsparcia przysyłali panowie z całej Polski. Każdy, kto dołączył do akcji, po przekazaniu darowizny mógł wystąpić w specjalnym filmie z Łukaszem Nowickim i Sebastianem Karpiel-Bułecką. Podczas tej akcji udało się zebrać ok. 550 tys. zł.

Kampanie przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Łącznie udało się zebrać ponad 1,3 mln zł. Pieniądze te pozwolą na zrealizowanie kompleksowego programu szczepień i dostarczenie m.in.: szczepionek przeciwko gruźlicy dla 250 tys. dzieci, potrójnych dawek szczepionki przeciwko polio dla 125 tys. niemowląt, szczepionek przeciwko tężcowi dla dzieci i kobiet w ciąży, 10 lodówek na baterie słoneczne do przechowywania szczepionek w lokalnych ośrodkach zdrowia.

Podczas spotkania w Teatrze Syrena pokazane zostały filmy o obydwu kampaniach, zdjęcia z Sierra Leone i podziękowania od Nuhu Maksha -specjalisty d.s. szczepień UNICEFF w Sierra Leone dla polskich darczyńców. Na zakończenie Majka Jeżowska wraz z licznie przybyłymi na uroczystość dziećmi zaśpiewała piosenkę „Wszystkie dzieci nasze są”. Organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję kampanii i wyrazili nadzieję, że będzie ona jeszcze bardziej widoczna.

Tekst i foto: Ewa Balana

 

 

 

 

 

fot. materiały prasowe UNICEF Polska


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--