Stefan Bratkowski

Czy Polska ma prawo do optymizmu? 

AUDYTORIUM MAXIMUM

UNIWERSYTET WARSZAWSKI

OPTYMISTYCZNY BRATKOWSKI

Bardzo dobra wiadomość dla bywalców comiesięcznych wykładów w Audytorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim! Po wakacyjnej przerwie spotkania zostały wznowione!

Jako pierwszy,  w sezonie 2011/ 2012, nestor polskiego dziennikarstwa, red. Stefan Bratkowski, rozważał: Czy Polska ma prawo do optymizmu?

W obecnej sytuacji politycznej, w okresie przed i po wyborczym, jest to pytanie bardzo na czasie. Redaktor, znany z wypowiadania odważnych tez dotyczących przyczyn stanu naszej gospodarki i w ogóle kondycji naszego społeczeństwa, tym razem nie kusił się na głoszenie zbyt radykalnych poglądów.

Z żelazną  logiką wskazywał zarówno na przyczyny rozchwiania nastrojów politycznych społeczeństwa,  jak i powody nie najlepszej sytuacji gospodarczej kraju. Równocześnie bardzo stanowczo podkreślał, że przyszło nam żyć i działać (szczególnie naszemu rządowi), w bardzo niesprzyjających warunkach światowego kryzysu gospodarczego. Pomimo tego ogólny ton wypowiedzi był optymistyczny. Stefan Bratkowski, który już od pół wieku (gratulacje dla Pana Redaktora!), wydobywa z zapomnienia i ukazuje Polakom te pozytywne przykłady działań zarówno jednostek, jak i mniejszych i większych społeczności, które funkcjonowały w dużo cięższych czasach i trudniejszych warunkach. Z wrodzonym optymizmem tłumaczy kolejnym pokoleniom, że mamy czym i kim się pochwalić, że nie można „odpuszczać” i „zwieszać nosa na kwintę”, tylko jak uczy mistrz Młynarski „robić swoje”.

A udowodnieniu, że Polacy to potrafią, służył właśnie październikowy wykład. Banki są zakałą ludzkość? To reaktywujmy Komunalne Kasy Oszczędności, które już działały w Polsce ze znakomitym skutkiem. Narzekamy na horrendalnie drogie mieszkania? Przecież na całym świecie rzadko kto je kupuje! Prawie wszędzie rozwinięte jest budownictwo czynszowe, czyli mieszkania na wynajem. Najlepiej rozwinięte kraje świata tak właśnie funkcjonują: pracownik nie jest przyspawany do swojego mieszkania, tylko jedzie tam gdzie jest lepsza dla niego praca i wynajmuje tani lokal! Coraz trudniej porozmawiać z kimś inteligentnym? A przecież edukacja, wykształcenie i wychowanie młodych pokoleń, to podstawa egzystencji narodu, więc może zaniechajmy politycznych eksperymentów z programami edukacyjnymi i kanonami lektur, tylko oddamjy decyzje w tych sprawach prawdziwym fachowcom, póki jeszcze tacy są!

Na zakończenie, słuchacze tego wykładu otrzymali bonus!

W czasie tradycyjnej, ogólnej dyskusji, głos zabrał ambasador Szewach Weiss. Tym razem nie było sporu; obydwaj panowie mieli to samo zdanie: narzekanie to folklor – styl życia! Pan ambasador podał przykład z ostatniej chwili, ze swojego kraju. W czasie jednej z demonstracji, w ostatnim czasie protestowało w Izraelu ponad 0,5 miliona osób (na ogólną liczbę ok. 8 milionów obywateli). W tym samym czasie bardzo dokładne badania (anonimowe) wykazały, że 82% obywateli jest optymistami! I u nas jest identycznie!

I tym optymistycznym akcentem kończąc, organizatorzy zapraszają na kolejny, listopadowy wykład. Termin i temat zostaną podane. Wstęp wolny.

Tekst: Krzysztof Stopczyk

Foto: materiały prasoweKategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--