W miniony wtorek w mieszczącym się przy ul. Karowej Domu Spotkań z Historią odbyła się prezentacja jednego z egzemplarzy maszyny szyfrującej Enigma.


Wydarzenie zorganizowano przy współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Prezentację rozpoczęło podpisanie przez władze w/w instytucji umowy, na mocy której egzemplarz maszyny, będący własnością ABW, został użyczony muzeum w ramach bezterminowego depozytu. Dyrektor muzeum, dr Paweł Machcewicz zapowiedział, że po planowanym na wrzesień 2014 r. otwarciu placówki Enigma będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających, jako jeden z niewątpliwie najważniejszych eksponatów.
Wykład, który rozpoczął się po symbolicznym przekazaniu Enigmy, połączony był z prezentacją książki  poznańskiego kryptologa i historyka-hobbysty, dr. Marka Grajka. Owoc jego siedmioletniej pracy nosi tytuł „Enigma – bliżej prawdy”. To niezwykle wyczerpujące źródło wiedzy o podstawach i historii kryptologii. Opowiada też o losie polskich naukowców: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Matematycy z Wielkopolski  już w 1932 r. złamali kod maszyny szyfrującej, która umożliwiała dokonanie kombinacji w ilości przekraczającej kilkukrotnie liczbę atomów we wszechświecie. Szacuje się, że sukces Polaków pozwolił skrócić II wojnę światową o nawet trzy lata.


Tekst i foto: Borys Bardziak

dr Marek Grajek i dyr. Paweł MachcewiczKategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
DHS Dom Spotkań z Historią Enigmaredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--