Czy zastanawialiście się,  co zostaje po latach z fabryki, która niegdyś tętniła życiem, była miejscem pracy setek, czasem tysięcy ludzi i nagle opustoszała, zamarła? Pośród zardzewiałych torów wyrosły drzewka, a dachy budynków porosła trawa.

     Dla ludzi, którzy wychowali się w otoczeniu takich miejsc i pamiętają  hałas suwnic, kolejek zakładowych, syren i wszystkie inne dźwięki wyznaczające rytm życia fabryki, taki widok jest szczególnie przykry.

     Na szczęście są organizacje jak Fundacja Hereditas, które walczą o to, aby wygrać walkę z czasem i naturą i uratować najciekawsze i najważniejsze spośród tych unikalnych miejsc. Miejsc, które mają wartość nie tylko sentymentalną - dla okolicznych mieszkańców czy byłych pracowników, ale też historyczną i estetyczną, dla całego społeczeństwa.

Jolanta Byliniak-Kozłowska 'Żyrardów - Przędzalnia 1'

Jolanta Byliniak-Kozłowska 'Żyrardów - Przędzalnia 5'

Jarosław Lipczyński 'Fabryka Lnu Żyradrów'

 

     Budynki powstałe w czasach, kiedy o kształcie i otoczeniu nie decydowały jedynie ergonomia i ekonomia, będące często perełkami architektury (zwłaszcza w tak zubożonych pod tym względem miastach jak Warszawa) są często pozostawione same sobie.

Niszczeją z roku na rok, zdane na pastwę deszczu, wiatru i ostrzących sobie na nie zęby deweloperów.

     Do priorytetów działań wspomnianej fundacji należy ochrona dziedzictwa poprzemysłowego, a jedną z wielu metod edukowania i popularyzowania tej idei jest festiwal „Warszawskie dziedzictwo postindustrialne. Warsztaty – Wystawy - Prezentacje”, który w tym roku zorganizowany został już po raz czwarty. 

     Na piątkowym wernisażu, zorganizowanym w śródmiejskiej galerii „Apteka Sztuki” można było obejrzeć efekty prac najlepszych spośród sześćdziesięciu uczestników warsztatów.

     Zajęcia prowadzone przez fotografika Stanisława Fitaka i koordynowe przez Karolinę Marcinkowską składały się na cykl pięciu spotkań. Uczestnicy zaczęli w czerwcu w dawnym Zakładzie Platerniczym Norblinów, mieszczącym się przy zbiegu ulic Prostej i Żelaznej, następnie odwiedzili wolskie Muzeum Gazownictwa. Kolejnym celem był Żyrardów, gdzie fotografowano obiekty znajdujące się na terenie d. zakładów lniarskich oraz aresztu.

Jarosław Lipczyński 'Fabryka Pocisk'

     Po wyciecze warsztaty wróciły do stolicy – na cel wzięto d. Drukarnię Prasy Polskiej przy ul. Marszałkowskiej, a następnie d. Zakłady Amunicyjne „Pocisk” przy ul. Mińskiej. Ostatnie ze spotkań odbyło się pod koniec sierpnia na terenach d. Zakładów Mechanicznych „Ursus”.  

Jury, w skład którego weszli Marek Górecki, Bartłomiej Kotkowski, Janusz Lirski, Ewa Meissner i Jowita Morul przyznało pierwszą nagrodę Jolancie Byliniak-Kozłowskiej, drugą – Janinie Knap, a trzecią – Magdalenie Hajnosz. Ponadto równorzędne wyróżnienia otrzymało pięciu innych uczestników: Magdalena Keplin, Paweł Keplin, Jarosław Lipczyński, Magdalena Nowak oraz Maciej Szuczyński.  


koordynatorka Karolina Marcinkowska oraz zdobywczyni pierwszej nagrody Jolanta Byliniak-Kozłowska 

Jeśli mijając mury starego, nieczynnego zakładu, których niestety jest w Warszawie coraz więcej zżera cię ciekawość – odwiedź tę wystawę, obejrzyj efekty prac pasjonatów. Zapoznaj się też z działalnością Fundacji Hereditas, która ma bardzo bogatą i interesującą ofertę edukacyjną, zwłaszcza dla ludzi zainteresowanych zabytkami warszawskiej architektury i urbanistyki.

Samodzielne eksplorowanie opustoszałych miejsc, pomimo tego, że ekscytujące, może być niebezpieczne lub po prostu trudne ze względu na obecność ochrony.

Kolejna edycja festiwalu już  za niecałe dziewięć miesięcy, więc każdy chętny będzie mógł za darmo zobaczyć fascynujące, niedostępne na co dzień obiekty, udoskonalić warsztat fotograficzny pod okiem profesjonalistów, a może nawet odkryć w sobie artystę. 

Zainteresowanych tematyką  polecam odwiedzić witrynę opuszczone.net, gdzie znajdziemy fotograficzne relacje z wizyt w tego typu miejscach z terenu całej Polski.

 

Tekst i foto: Borys BardziakKategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Apteka Sztuki Fundacja Hereditasredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--