Festiwal ze śMietną sztuką – Art’cykling w Sztukarni

W dniach 12 – 18 września br. w Centrum Artystycznym Sztukarnia przy ul. Lewickiej 10 miał miejsce niezwykły festiwal sztuki – „śmietnej”, czyli takiej, przy tworzeniu której wykorzystywane są odpady przetwarzalne. W trakcie imprezy odbyły się warsztaty, podczas których uczestnicy uczyli się wykorzystywać surowce wtórne w niekonwencjonalny sposób. Zajęciom towarzyszyły też inne akcje o charakterze pro-ekologicznym.Jednym z projektów festiwalu było „Drzewo”, które jego pomysłodawczyni – Magdalena Godawa wraz z pomocnikami wyplotła z makulatury. Impulsem do powstania tego projektu była refleksja nad cyklem życia drzewa podjęta przez Galerię Sztukarnia. Magdalena Godawa jest absolwentką Wydziału Malarstwa zielonogórskiego Instytutu Sztuk Pięknych, a wyplataniem wyrobów z papierowej „wikliny” zajmuje się od kilku lat. To jej sposób na kreatywny recykling. Wspomniała, że dziadek nauczył ją techniki tkania, a wyplatanie to podobna umiejętność tylko, że w przestrzeni. 

Przez cały czas trwania festiwalu organizowane były interesujące warsztaty: tworzenia torebek z makulatury i torebek foliowych, EkoEtnoKopertówek również z foliówek, wyplatania biżuterii i koszyków z makulatury, tworzenia patchworków, renowacji mebli oraz malowania batików. 17 i 18 września na terenie ogrodu Sztukarni odbywał się kiermasz rękodzieła ekologiczno-artystycznego. Podczas tej imprezy można było wziąć udział również w akcji „drugi obieg biżuterii”, czyli wymienić te ozdoby, które się znudziły, lub przestały pasować na inne. Przez cały czas festiwalu zbierane były plastikowe nakrętki na rzecz pomocy osobie niepełnosprawnej. 

W organizacji festiwalu pomogło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie, które m.in. dostarczyło makulaturę do tworzenia papierowego drzewa oraz na warsztaty.

Festiwal Artcykling zbiegł się w czasie z popularną akcją Sprzątania Świata (16-18 września br.) i był cenną inicjatywą kształtującą postawy i świadomość ekologiczną. Podczas tej imprezy mogliśmy się przekonać, że pozornie bezużyteczne rzeczy mogą być tworzywem do powstania ciekawych, estetycznych i praktycznych przedmiotów. Była to pierwsza edycja festiwalu. Organizatorzy zapowiadają kolejne, a w międzyczasie zapraszają chętnych na warsztaty do Sztukarni.

Tekst i foto: Ewa Balana


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Art’cykling ekologia Sztukarniaredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--