"Gówno się pali"

Petr Sabach

Wydawnictwo  Afera, Wrocław 2011


"Gówno się pali" jest zbiorem trzech opowiadań autorstwa czeskiego pisarza Petra Sabacha. Ta niezwykle poczytna w  jego rodzimym kraju książka doczekała się 11 wznowień oraz adaptacji filmowej.

Sabach mistrzowsko opisuje sytuacje z życia wzięte, opatrując je dużą dawką przaśności, ironii oraz - tak charakterystycznego dla naszych sąsiadów - czarnego humoru. Klimat czeskiego komunizmu, pijaństwa czy relacji rodzinnych został  w tej niepozornej książeczce doskonale przedstawiony. Tak bliskie nam fekalno - kołtuńskie poczucie humoru nie pozwala zachować kamiennej twarzy. Czytelnik ma jedynie dwa wyjścia - śmiać się lub... śmiać się jeszcze głośniej. By zrozumieć książkę autora tak mistrzowsko operującącego humorem, warto uświadomić sobie, że czasem życie nie jest niczym więcej jak kieszonkowym zbiorem dowcipów.


Mylą się jednak ci, którzy uznają "Gówno się pali" za książkę błahą. Pod powierzchnią kryje się rzetelny obraz czeskiej codzienności, specyfiki życia w kraju (post)komunistycznym czy relacji damsko - męskich.

"Gówno się pali" jest ciekawą pod wieloma względami opowieścią o życiu. Nic lepiej nie oddaje specyfiki komunizmu niż nietłukące się szklanki, które się tłuką, a życia rodzinnego śmiertelnie poważna kłótnia o płomień palnika gazowego.

Sabach jest bez wątpienia mistrzem w swojej kategorii. Świetna, niejednorodna narracja oraz żywy, czasem wulgarny język sprawiają, że lektura jest nie lada przyjemnością.

Książka polecana wszystkim tym, którzy "ryczą" ze śmiechu oglądając czeskie kino oraz tym, którzy potrafią spojrzeć na życie z przymrużeniem oka.

Tekst i foto: Ewa RatyńskaKategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--