Coraz więcej z nas dostrzega, w jak absurdalnej sytuacji znalazła się ludzkość: stworzyliśmy pewien materiał, codziennie produkujemy wręcz niewyobrażalne jego ilości, ale nie mamy żadnego planu, jak go zutylizować. Wszyscy go znamy i używamy. Plastik.

Nie chodzi jednak o to, że plastik – tani, giętki, a nawet ratujący ludzkie życie, gdy używa się go do produkcji sprzętu medycznego – jest zły sam w sobie. Rzecz w tym, że stworzyliśmy kulturę marnotrawstwa opierającą się na przedmiotach jednorazowego użytku.

Will McCallum jako dyrektor brytyjskiego oddziału Greenpeace’u do spraw oceanów wyjątkowo aktywnie angażuje się w walkę z plastikiem. Regularnie spotyka się z przedstawicielami rządu i biznesu, aby zachęcić ich do włączenia się w działania, które pozwolą zażegnać kryzys związany z tworzywami sztucznymi. Nadzoruje międzynarodową kampanię Greenpeace, której celem jest ustanowienie największego na świecie obszaru chronionego na Oceanie Antarktycznym.

 

90% morskich ptaków ma plastik w swoich wnętrznościach

80% plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie

 

Co minutę do oceanów trafia zawartość 1 śmieciarki pełnej plastikowych odpadów

Tak powszechne w naszym otoczeniu jednorazowe sztućce, reklamówki i kubki na kawę, których używamy zazwyczaj tylko przez kilka minut, będą rozkładać się przez setki lat. Z naszej winy przyszłe pokolenia mogą żyć w świecie, w którym już w 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

Do księgarń właśnie trafiła książka Willa McCalluma, dyrektora brytyjskiego oddziału Greenpeace do spraw oceanów. „Jak zerwać z plastikiem” przedstawia najważniejsze i szokujące fakty na temat zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi, wywiady z inspirującymi ludźmi oraz wskazówki, jak pozbyć się plastiku z własnego domu i miejsca pracy. To także książka dla tych, którzy chcą działać, ale nie zawsze wiedzą, od czego zacząć, by wprowadzić w swoje życie idee: #zerowaste, #lesswaste.

Nasze działania: drobne zmiany w domu i w pracy; udostępnianie zatrważających statystyk; wyrażanie oburzenia, gdy producenci zasypują nas niepotrzebnymi plastikowymi przedmiotami i opakowują każdy produkt wieloma warstwami plastiku – wszystko to sprawia, że rośnie w siłę globalny ruch, którego członkowie nie tylko mówią o problemie związanym z plastikiem, ale też chcą przekuć słowa w czyny.

Poradnik „Jak zerwać z plastikiem” podpowie, jak dołączyć do tego ruchu i zaprosić do niego innych.

Plastik nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Musimy wspólnie stawić czoło naszemu uzależnieniu od niego i zjednoczyć wysiłki w walce o czystszy świat.

 

 

 


 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Informacje prasowe | Cena: 
Kolportaż: 
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--