Żyć”- Jurij Bytkow

Żyć” jest pierwszym pełnometrażowym obrazem rosyjskiego reżysera Jurija Bytkowa. Został on nagrodzony na Festiwalu Kinotawr w Soczi za krótkometrażowy film pt. „Naczialnik” („Szef”).  Informacja, że „Żyć” będzie wyświetlany na 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik sprawiła, iż z przyjemnością zanurzyłam się w kinowym fotelu. 

Opowiada on historię dobrodusznego myśliwego Michaiła (grany przez WładysławaTałdykowa), który na swej drodze spotyka młodego mężczyznę Andrieja. Andriej wsiada do samochodu Michaiła i tym samym zmusza go do wspólnej ucieczki przed swoimi oprawcami. Od tej pory starają się jak najszybciej dotrzeć do miasta, nie padając ofiarą bezlitosnej pogoni. Zanim jednak do niego dotrą, staną twarzą w twarz z bezlitosnymi prześladowcami.

Akcja filmu kręci się dookoła dwóch bohaterów. Michaił jest typowym Rosjaninem, dobrodusznym, strachliwym, rubasznym starszym panem. Natomiast Andriej jest silnym, młodym, bezwzględnym mężczyzną, na którego przypadkowo spotkany Michaił może znacznie wpłynąć i wydobyć z niego odrobinę serca.

W filmie czuć stale utrzymujące się napięcie oraz ciekawe dialogi, które są gratką  dla widzów skłaniających się w stronę kina artystycznego. Dobre charaktery mieszają się ze złymi i zamieniają się rolami.

 
Jurij Bykow, reżyser:

„Zasadniczo film jest o tym, jak bohaterowie zostają tchórzami a tchórze bohaterami, jak wszystko jest zmienne. W ostatecznym rozrachunku, dla mnie osobiście, ten film jest o tym, że naszemu krajowi pisany jest rychły koniec, jeżeli jeszcze nie nastąpił. Ale z drugiej strony, „Żyć” to gatunkowe kino z mnóstwem strzelanin”.  

Tekst: Marta Wiktorowicz

Foto: mat. prasoweKategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--