Świąteczne prezenty z autografem Twardocha

 

Szczepan Twardoch to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy. Pisze powieści o męskości i polskiej tożsamości w niemożliwym do podrobienia stylu. Właśnie ukazało się specjalne wydanie „Morfiny” oraz „Króla” (Wydawnictwo Literackie) w twardej oprawie. Autor będzie podpisywał książki oraz audiobooki, w interpretacji Macieja Stuhra, 17 grudnia w salonie Empik Galeria Mokotów w Warszawie.


 

W „Morfinie” Twardoch osiągnął rzecz rzadką w polskiej prozie – wykreował antybohatera, którego nie sposób nie lubić. Młody pisarz tak jak najwięksi – Witkacy, Gombrowicz, Littell – potrafi ukazać słabego, rozdartego człowieka wplątanego w wielką historię. Bohater jest cynikiem, łajdakiem i bon-vivantem. Niewiernym mężem i złym ojcem. Matka wychowała go na Polaka: służył w polskim wojsku, ożenił się z Polką, ale to wciąż zbyt mało, by wiedzieć kim właściwie jest. „Dostaliśmy powieść wybitną – niezwykle odważne studium męskiej słabości i płynnej tożsamości narodowej” – pisał o książce krytyk literacki Dariusz Nowacki.

 

W 2016 roku ukazała się powieść „Król”, która wrzuca czytelnika w etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. Ponad wszystkimi podziałami królują zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą. Targani namiętnościami bohaterowie, żywe konflikty i emocje, wciągająca akcja i jej nieprzewidywalne zwroty, to część z wielu zalet książki. Do tego to pierwszy w polskiej powojennej literaturze tak ciekawy i wolny od mitologizowania portret żydowskiego bohatera oraz pasjonujące realia Warszawy lat 30. XX wieku.

 

Szczepan Twardoch za powieść „Morfina” otrzymał Paszport Polityki 2012, Śląski Wawrzyn Literacki 2013, Nagrodę Czytelników towarzyszącą Nagrodzie Literackiej „Nike” 2013 oraz nominację do Europejskiej Nagrody Literackiej Le Prix du Livre Européen. Jego książki i opowiadania zdobywały nagrody Nautilius, srebrne wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego,  Nagrodę Literacką Gdynia, niemiecką nagrodę literacką Brücke Berlin, Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Powieść „Drach” znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Nike” w 2015 roku.

 

17 grudnia, godz. 16:00-18:00

Empik Galeria Mokotów

 

Warszawa, ul. Wołoska 12


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Empik książka Maciej Stuhr twardochredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--