Rak  w  rytmie  teledysku 


Kochać jakby jutra miało nie być?

A jeśli jednak nastąpi jutro i pojutrze?

Czy miłość będzie silniejsza od bólu, strachu i komornika?


„Chemia” (reż. Bartosz Prokopowicz) to film nasycony intensywnymi kolorami i emocjami. Osnuty na kanwie prawdziwych wydarzeń z życia Magdy Prokopowicz – zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa – reżyser filmu to mąż Magdy - chorej na raka młodej kobiety. Zrobiło się o niej głośno w czasie kampanii założonej przez nią Fundacji Rak’n’Roll „Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi”.Oboje z mężem postanowili wypowiedzieć wojnę rakowi i pokazali, że można to zrobić z fantazją i humorem. 

Ale film nie jest o tej kampanii i fundacji. Nie jest też filmem biograficznym 1:1. W sposób wielobarwny pokazuje intensywną codzienność Leny (Agnieszka Żulewska) i Benka (Tomasz Schochardt). Bardzo niecodzienną codzienność. Szarpaną skrajnymi emocjami i zmaganiem z rakiem, bólem, najtrudniejszymi decyzjami, nieplanowaną ciążą, bezdusznością wielu lekarzy, brakiem pieniędzy na kolejne eksperymentalne leczenie… i to wszystko w teledyskowej konwencji z graficznymi antraktami.

Niektórych widzów taki sposób przekazu wkurza, inni uważają, że film jest pretensjonalny… ale może to celowa metoda, żeby  pokazać ogrom bólu i cierpienia bez popadania w łzawy melodramat? Bez moralizatorsko-ugrzecznionych uładzeń scenariuszowo-reżyserskich? A może właśnie o to chodziło, żeby też pretensjonalnie wkurzać? Wszak problem jest ważny i trzeba o nim mówić używając różnych środków artystycznych i emocjonalnych.

Czy Magdzie Prokopowicz spodobałaby się teledyskowa „Chemia”? Nie wiadomo… wszak film wszedł na ekrany kin trzy lata po jej śmierci. Ale jej facet dość odważnie pokazał różne  trudne sytuacje bez hagiografii. To chyba wiedział co robi?

 

Tekst: Barbara Popławska

Obejrzane w Kinotece

 

 

 

 


Kategoria: Multikino-poleca | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--