„Las” – wystawa sztuki Józefa Wilkonia


      Na dziedzińcu Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania „wyrósł” tajemniczy las, w którym pojawiły się niezwykłe zwierzęta. Do 31 sierpnia br. W siedzibie uczelni przy ul. Rejtana 16 można oglądać świetną wystawę rzeźb i ilustracji Józefa Wilkonia.
    To wydarzenie artystyczne uświetnia 20-lecie istnienia WSEiZ i podkreśla ważną rolę ekologii we współczesnym świecie. Na wystawie zobaczymy swego rodzaju drugie wcielenie lasu, gdyż to z niego pozyskany został materiał do stworzenia całości ekspozycji. W oryginalnej scenografii autorstwa Inez Krupińskiej wykonanej z tektury i papieru znajdują się ilustracje i rzeźby zwierząt, przede wszystkim leśnych, które Józef Wilkoń stworzył z drewna, a w większości z nich wykorzystał naturalne kształty gałęzi, lub konarów drzew.
    Józef Wilkoń (ur. w 1930 r.) – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych jest artystą znanym i nagradzanym w Polsce i zagranicą. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (kierunek malarstwo) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ma duży dorobek artystyczny, wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Zilustrował około dwustu książek, w tym również zagranicznych. Artysta ma swój niepowtarzalny styl, a jego prace składają się na oryginalny, jedyny w swoim rodzaju „świat” Wilkonia.
    Na wystawie „Las” pokazane są nie tylko postaci zwierząt występujące w różnych formach lasu, ale także rozmaite ptaki i zwierzęta domowe jak kot, czy pies. Tuż przy wejściu wita gości niedźwiedź, a za chwilę ich oczom ukazuje się wielki, naturalnych rozmiarów żubr. Pojawiają się także nienaturalnych rozmiarów pająki i nietoperze oraz inne przypominające zwierzęta leśne stwory. Ten las jest magiczny. Jego charakter podkreślają wspaniałe Ilustracje, wykonane w różnych technikach: ołówka, akwareli, pasteli, a wśród nich te, które znalazły się m.in. w jednym z wydań „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Józef Wilkoń chce by, słowo „las” nabrało szczególnego znaczenia dla odwiedzających wystawę. Nie jest to jedynie „fabryka” tlenu i celulozy, z której ludzie czerpią również pożywienie, ale przede wszystkim fenomen życia, piękny i dostojny. Artysta apeluje o poczucie miary, wyobraźni i odpowiedzialności w stosunku do przyrody. Ta zaś jest główną bohaterką jego niezwykłych, wspaniałych prac.
Projekt wystawy został zrealizowany wspólnie przez WSEiZ, Idkart, Galerię 8 Plus i Fundację Arka.

   
Tekst i foto: Ewa Balana

 

 

 

 Kategoria: Pozostałe recenzje | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Józef Wilkoń las rzeźba wystawaredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--