KULTURALNIE.WAW.PL POLECAM TO WYDARZENIE


Będzie radośnie, smacznie, a przede wszystkim – sąsiedzko! W ostatni weekend maja (29-31.05) mieszkańcy Warszawy będą celebrować czas na podwórkach, osiedlach i w okolicznych skwerkach. Sąsiedzka herbatka, konkurs na najsmaczniejszy domowy wypiek czy sportowe współzawodnictwo to tylko nieliczne działania służące integracji i ożywieniu najbliższej okolicy. Przed nami obchody VI Warszawskiego Dnia Sąsiada!

Do tej pory do udziału w akcji zgłosiło się ponad 40 sąsiedztw z całej Warszawy! Obecnie najbardziej aktywni są mieszkańcy z Mokotowa, gdzie ruch sąsiedzki animują głównie organizacje pozarządowe i biblioteki oraz z Pragi Południe, gdzie wydarzenia inicjują sami mieszkańcy ze wsparciem wspólnot mieszkaniowych. Do tegorocznej edycji akcji zgłosiło się bardzo wiele nieformalnych grup sąsiedzkich. Pokazuje to, że coraz więcej osób odczuwa potrzebę integracji ze swoimi sąsiadami i nawet zapracowani mieszkańcy znajdują czas na działania na rzecz najbliższej okolicy.  Nie zawiedli także doświadczeni animatorzy sąsiedzcy z Klubu Osiedlowego „Surma” oraz Tarczyńskiej 11 (Ochota), Stowarzyszenia Oleandrów (Śródmieście) oraz Fundacji BoWarto (Mokotów). Wśród organizatorów Warszawskiego Dnia Sąsiada są także organizacje pozarządowe takie jak Stowarzyszenie WISE, Stowarzyszenie „Nasza Wesoła”, Fundacja Cały Świat w Twojej Dłoni oraz klubokawiarnie m.in. „Słowo Daję” w Pasażu Ursynowskim 9. 

Serdecznie zapraszamy do śledzenia inicjatyw w sąsiedztwach na ternie całej Warszawy m.in: na ul. św. Hieronima 4 i ul. Samarytanska 1 i 1a (Targówek), na osiedlu przy ul. Kazury i ul. Alternatywy (Ursynów), na ul. Jaktorowskiej, Wolskiej oraz ul. Ostroga 29 (Wola), na Osiedlu Jazdów (Śródmieście) na ul. Grochowskiej 326 (Praga Południe), na ul. Sokratesa 5 (Bielany), na Osiedlu Przyjaźń (Bemowo) oraz na ul. Woronicza 33 (Mokotów). Pełna lista  tegorocznych organizatorów Warszawskiego Dnia Sąsiada znajduje się w Katalogu Punktów Sąsiedzkich, dostępnym od maja na stronie www.inicjatywysasiedzkie.pl.

Co wydarzy się na przełomie maja i czerwca? Sąsiedzi z poszczególnych osiedli spotkają się przy „składkowo” zastawionych stołach, aby wspólnie pobiesiadować i jednocześnie obradować w konkursach na najsmaczniejsze sąsiedzkie smakołyki. Nie zabraknie również rodzinnych pikników na trawie, a przy tym dużo śmiechu i sąsiedzkich szlagierów w rytmie „Jak dobrze mieć sąsiada”… Będą osiedlowe gry i zabawy oraz dużo zawodów sportowych – nie od dziś wiadomo, że sport jest doskonałym przepisem na integrację! W tym szczególnym czasie mieszkańcy Warszawy zadbają o najbliższą przestrzeń organizując wspólne sprzątanie osiedla, zamalowywanie brzydkich napisów oraz różnorakie prace ogrodowe. Do przedyskutowania pomysłów na wspólne, długofalowe działania na osiedlu posłużą punkty konsultacji sąsiedzkich. Każdy, kto będzie miał ochotę pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, będzie mógł skorzystać z kiermaszy, wymienników i pchlich targów – zarówno jako sąsiedzcy wystawcy, jak i lokalni beneficjenci. Ponadto odbędą się wystawy sąsiedzkich artystów, prezentacje filmów oraz retrospekcyjne spojrzenie na osiedla za pomocą archiwalnych fotografii. Wiele sąsiedztw zaplanowało także stworzenie wspólnej sąsiedzkiej fotografii grupowej – która gdy zawiśnie w klatkach schodowych będzie przypominała mieszkańcom o tym, że mogą liczyć na siebie nawzajem. 

Stołeczne Centrum Współpracy Obywatelskiej oraz Q-Ruch Sąsiedzki zapraszają wszystkich mieszkańców do obchodów Warszawskiego Dnia Sąsiada. Budowanie sąsiedztw najwyższej jakości zaczyna się od naszych chęci!


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Informacje prasowe | Cena: 
Kolportaż: 
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--