SPECTATOR - WIĘCEJ NIŻ KINOPrzedstawia film:

OPTYMISTKI

TYTUŁ ORYGINALNY: Optimistene


PREMIERA:  24 KWIETNIA 2015

   

Zawodniczki drużyny siatkarskiej OPTYMISTKI nie rozegrały porządnego meczu od 30 lat. Aż do dziś. Obawiacie się starości? Królowa drużyny, Goro (98 lat), może zmienić wasze poglądy.
OPTYMISTKI

Produkcja: 2013

Czas : 92 min

TWÓRCY

Reżyseria: Gunhild Westhagen Magnor

Scenariusz: Gunhild Westhagen Magnor

Zdjęcia: Gunhild Westhagen Magnor

Montaż: Robert Stengård, Jo Eldøen

Kompozycja dźwięku: Svenn Jakobsen


FESTIWALE:

Nagrody

 • 2013 – Norweski Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Haugesund : Nagroda : The Ray of Sunshine

 • 2014 – Kanon Award za Najlepszy Montaż

 • 2014 – Międzynarodowy  Filmfest Emden-Norderney: The AOK Award

 • 2014 – Nordisk Panorama: Nagroda Publiczności

 • 2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych DOCSDF w Meksyku    Nagroda Publiczności za Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny


2014

 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu

 • Helsiński Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych DocPoint

 • Festiwal Dokumentów Tempo w Sztoklohmie

 • Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Salonikach

 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Titanic w Budapeszcie

 • Międzyanarodowy Festiwal Filmowy Visions du Réel w Nyon

 • Norweski Festiwal Filmów Dokumentalnych

 • Międzynarodowy  Filmfest Emden-Norderney

 • Festiwal Filmów Dokumentalnych Nordic/Docs

 • Przegląd Filmowy Brave Festival we Wrocławiu

 • Festiwal Filmowy Praw Kobiety  w Korei

 • Northern Film Festival w Leeuwarden

 • Europejskie Forum Filmowe Scanorama

 • Festiwal Filmowy Rocky Mountain Women’s Film Festival

 • Festiwal Filmów Dokumentalnych i Wideo w Kassel

 • Filmfest Coast Mediale

 • Irański Międzynarowodwy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Cinema Vérité"


2015


O FILMIE:

Pomimo odbywanych co tydzień treningów, zawodniczki z drużyny siatkarskiej THE OPTIMISTS (66-98 l.) nie rozegrały żadnego meczu od 30 lat. Teraz jednak chcą to zrobić. Lecz przeciwko komu? Krążą pogłoski, że za szwedzką granicą istnieje drużyna przystojnych gentlemanów. Goro (98 l.) jest Królową drużyny uzbrojoną w silną wolę i parę różowych Converse'ów. Meczową strategią drużyny jest śmiech.

Wielu z nas boi się starości. Być może te zawodniczki zmienią nasze poglądy.

Optymistki jest poruszającym, humorystycznym i wciągającym filmem dokumentalnym opowiadającym historię niezwykłej drużyny pochodzącej z miasteczka Hamar, w skład której wchodzą panie pomiędzy 66 a 98 rokiem życia. Pomimo cotygodniowych treningów odbywających się od 40 lat, drużyna nie rozegrała żadnego spotkania już od 30 lat. Teraz jednak decydują się, chcą w końcu z kimś zagrać. Kto miałby to być? Może znalazłaby się drużyna przystojnych gentlemanów z sąsiedniej wioski Brumunddal? A może będą musiały wybrać się aż do Szwecji aby znaleźć godnego przeciwnika?

Goro, lat 98, jest Królową drużyny. Jej silna wola, radość, jaką czerpie z życia i para różowych Converse'ów, to wszystko elementy, które czynią z niej ucieleśnienie życiowej filozofii drużyny. Poza tym Goro zmaga się też z dolegliwościami podeszłego wieku. Samotność i tęsknota często pukają do jej drzwi. W tych chwilach nadrzędnym jest wywalczenie swojej drogi wśród wyzwań oraz ustalenie sobie nowych celów.

Film pokazuje ją i jej drużynę w życiu codziennym i na boisku - od chwili, kiedy decydują się na rozegranie ostatniego meczu, podczas przygotowań, aż do momentu spotkania na parkiecie z przeciwnikiem. Szybko strategia drużyny wychodzi na jaw - śmiech, trening, duch zespołu, haftowanie kwiatów i być może kilku przystojnych Szwedów?

PRASA O FILMIE:

The Hollywood Reporter, Sheri Linden.
Norweski dokument przedstawia zespół siatkarski złożony z młodych sercem emerytek.

Optymistki – nie mylić z serbską czarną komedią – to słoneczny (jak na norweskie standardy) dokument portretujący amatorską żeńską drużynę siatkarską. Najmłodsza zawodniczka ma 66 lat, najstarsza 98, a od ich ostatniego meczu minęły już dekady - zamiast rywalizacji, korzystają z uroków cotygodniowych treningów pomiędzy sobą w Hamar w Norwegii. Urokliwy film Gunhildy Westhagen Magnor śledzi proces, kiedy zawodniczki decydują się na duży krok, czyli rozegranie spotkania z męską drużyną ze Szwecji.

Jako autorka zdjęć i reżyser, Magnor wyraźnie zaskarbiła sobie zaufanie ze strony zawodniczek, które przed kamerą są na zmianę rozbawione, zamyślone oraz bezpośrednie. Niektóre z nich są zasłużonymi sportowcami, inne dołączyły do grupy w ramach aktywności fizycznej i towarzyskiej. To drugie tyczy się zwłaszcza Goro, drużynowej seniorki. Zapracowana rzemieślniczka, bez jakiegokolwiek doświadczenia w sportach zespołowych, pretenduje do miana najgorszej zawodniczki.

Lillemor wraz ze swoim 88 letnim mężem, współzałożycielem klubu, staje w obliczu traumy towarzyszącej wyprowadzeniu się z dużego domu, który zamieszkiwali przez pół wieku, a przez jej naturalny, cichy stoicyzm, przemyka się smużka emocji.

W kulminacyjnym momencie, film zmienia się w improwizowaną komedię aż do ostatecznej rozgrywki.

Kiedy panie docierają na parkiet boiska w Sollentunie koło Sztokholmu, są ubrane w sportowe koszulki z numerami na plecach odzwierciedlającymi wiek każdej z nich, a publiczność dopisuje. Dobrze zmontowana rozgrywka jest wciągająca, lecz ani zawodniczki, ani Magnor nie wyolbrzymiają stawki. Wesoła muzyka napisana przez Stefana Nilssona zgrabnie dopełnia obraz, tak samo, jak radosne i niespodziewane uderzenie dźwięku trąbek mariachi z trybun.


Reżyserka - Gunhild Westhagen Magnor

Reżyser i operator Gunhild Westhagen Magnor studiowała film w Instytucie Sztuki i Designu w Surrey. Jej obie najświeższe serie dokumentalne, zanim rozpoczęła prace nad Optymistkami, były nominowane do Nagrody dla Najlepszych Serii Dokumentalnych w Norwegii w 2011 roku; Karanba (NRK, YLE) oraz Thaifjord 2 (TV Norge). W skład całego jej dorobku wchodzą liczne produkcje uznane przez publiczność, jak seria dokumentalna Thaifjord 1 (zdobywca nagrody telewizyjnej TV Award Gullruten w 2008 roku, TV Norge/SVT), a także pojedyncze filmy dokumentalne: Rabbit King (2007 NRK/Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Krakowie), Wings Under Water (2005 NRK), Norwegian Wood (TV2) oraz The Day of The Dead (Rain Dance International Film Festival, 2001).

Jako operator brała udział w produkcji kinowego dokumentu The Truth Hunter (2006, reż. Erlend Moe) i była nominowana do nagrody za Najlepsze Zdjęcia do filmu Songs from the Street (NRK 2010, Nagroda Publiczności Norweskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych/Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Krakowie).

KONKURS!

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na przedpremierowy pokaz tego filmu: 22 kwietnia (środa), godzina 20:30, Kino Wisła. Aby wziąć udział w konkursie należy:

a) przesłać na adres ewa@kulturalnie.waw.pl wiadomość zawierającą imię i nazwisko, w temacie wpisując  tytuł filmu

b) polubić post informujący o konkursie na naszym fanpejdżu

Czekamy dziś (17 kwietnia) od południa do 15.00, zwycięzcy / zwyciężczynie otrzymają odpowiedź przed końcem dnia. Powodzenia! :)Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--