21. Wiosna filmów – Najlepsza propozycja na wiosenne wieczory!


Już 10. Kwietnia startuje dwudziesta pierwsza edycja Wiosny Filmów w Warszawie. Mieszkańcy stolicy ponownie będą mogli zapoznać się z najlepszymi autorskimi obrazami ostatnich miesięcy. Tym razem całe wydarzenie odbędzie się nie tylko w kinie Praha (ul. Jagiellońska 26), lecz także bliźniaczym, dopiero co otwartym, kinie Apolonia (Al. Niepodległości 62). Za to bez zmian pozostaje cena biletów, która utrzymała się na poziomie 7 zł, co stanowi dobrą wróżbę dla każdego seansu.

Ze względu na zainteresowanie festiwalem będzie on trwał w tym roku dłużej, bo aż 10 dni. Nie zabraknie największych hitów, które wypromowały się w Cannes, Berlinie czy Wenecji. W poprzednich latach mogliśmy podziwiać przedpremierowo takie tytuły jak „Pozycja dziecka”, „Rzymska aureola” czy „Droga krzyżowa”. W tym roku na obraz otwarcia został wybrany "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu", czyli surrealistyczna opowieść Roya Anderssona nagrodzona Grand Prix na ostatnim MFF w Wenecji. Za to na zakończenie zostanie zaprezentowany film „Stare grzechy mają długie cienie” Alberto Rodrigueza, który zebrał za swoje dzieło główne laury podczas festiwalu w San Sebastian.

 


"Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu"


Rok temu mogliśmy się przyjrzeć dokładnie ostatnim dokonaniom kinematografii niemieckiej. Dzięki temu na dużym ekranie podziwialiśmy takie tytuły jak „Oh, Boy” czy „Banklady”. Teraz organizatorzy wychodzą do widza z propozycją poznania dzieł reżyserów węgierskich. Nie zabraknie docenionych na świecie „Konia turyńskiego” i „Dużego zeszytu”, ale poza tym odbędzie się wiele premierowych seansów, w tym „Swobodnego opadania” Gyorgy Palfila, rewelacji konkursu głównego w Karlowych Warach.

 


„Swobodne opadanie”

Podobnie jak minionej wiosny nie zabraknie miejsca dla polskiego filmu. Widzowie będą mogli nadrobić zaległości i w atmosferze magii sali kinowej obejrzeć największy hit frekwencyjny w wolnej Polsce, czyli „Bogów” Łukasza Palkowskiego, oraz obraz z największym budżetem, budzącym historyczne i estetyczne spory, tj. „Miasto 44” Jana Komasy. Poza tym odbędą się m.in. seanse „Kebab i Horoskop”, „Obywatela” czy premierowo „Oniricy” Lecha Majewskiego, który spotka się z widzami także na warsztatach w ramach „Strefy Scenarzysty”, gdzie będzie tłumaczył wszystkie zagwostki dotyczące jego projektów, jak i opowiadał o ogólnych doświadczeniach w rzemiośle filmowym. Z kolei ostatniego dnia festiwalu będzie można zobaczyć „Body/Ciało” Małgośki Szumowskiej, obok „Idy” największy sukces polskiego kina na świecie ostatnich lat. Dzieło zostało nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale w lutym bieżącego roku.

 


„Miasto 44”


„Onirica”

„Wiosna filmów” gwarantuje w tym roku także wiele spotkań z twórcami, zarówno reżyserami, jak i aktorami. Więcej szczegółowych informacji na ten i pozostałe tematy znajdą Państwo na stronach www.wiosnafilmow.pl i  www.kinopraha.pl.


Zapraszamy serdecznie na festiwal i życzymy cennych doznań w czasie poznawania nowych filmowych propozycji!

 Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--