SCRABBLE w szkole – IV edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego

„Scrabble w szkole” to program edukacyjny skierowany do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Gra ma liczne walory dydaktyczne: uczy liczenia w pamięci, koncentracji, dociekliwości, zachęca do samokształcenia i oswaja z poczuciem porażki. Szczególnie pomaga w nauce języka polskiego.

Program „Scrabble w szkole” powstał z inicjatywy Polskiej Federacji Scrabble, która zrzesza ludzi, dla których gra stała się czymś więcej niż tylko zabawą. Obecnie realizuje go firma Mattel Polska, a uczestniczy w nim ponad 700 szkół z całego kraju. Organizatorzy akcji chcą odciągnąć dzieci i młodzież od komputerów i skierować ich uwagę na możliwości samokształcenia za pomocą gry. Nauczycielom daje ona wyjątkową możliwość urozmaicenia zajęć lekcyjnych, bibliotecznych i świetlicowych. W tej - już czwartej edycji programu położono nacisk na czystość języka polskiego, na którego naukę gra w Scrabble ma wyjątkowo pozytywny wpływ. Wzbogaca zasób słów, uczy gramatyki, fleksji, ortografii. W Scrabble może grać każdy uczeń. Sławomir Wolski, doświadczony nauczyciel z Wrocławia, ekspert i autor tegorocznych zadań dla uczniów zwraca uwagę na zalety tej gry dla dzieci i młodzieży z problemami: pomaga ona wydłużyć czas koncentracji i odblokowuje tych zablokowanych. Pisarka Monika Szwaja, ekspertka honorowa czwartej edycji programu, podkreśla rolę Scrabble w oswajaniu uczucia porażki i w dialogu międzypokoleniowym, w którym grający starzy i młodzi wzajemnie uczą się słownictwa i porozumienia.


Organizatorzy zapraszają uczniów i nauczycieli do przystępowania do programu i przekonania się o możliwościach, jakie daje ta popularna gry planszowa w edukacji. Zachęcają również do wzięcia udziału w dwóch dużych turniejach międzyszkolnych: Turnieju Mikołajkowym Scrabble w grudniu 2014 r. w Warszawie oraz XIII Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół w Scrabble w Kutnie, które odbędą się na wiosnę przyszłego roku. W czwartej edycji wprowadzono zmiany w zasadach rozgrywek oraz otrzymywania pakietu startowego dla szkół dołączających do programu. Szczegółowe informacje znajdują się na serwisie www.scrabblewszkole.pl.

 

Tekst i foto: Ewa Balana


Od lewej: Krzysztof Bukowski (Polska Federacja Scrabble), Sławomir Wolski (Polska Federacja Scrabble), dr Ewelina Kwapień (Fundacja Języka Polskiego), Monika Szwaja - ekspert honorowy

 

Przedstawicielki firmy Mattel Polska wraz z ekspertami IV edycji programu


Kategoria: Pozostałe recenzje | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--