Wystawa rzeźby „Świat do odkrycia” Katarzyny Bułki-Matłacz w Galerii 8+

W Galerii 8+ przy ul. Sapieżyńskiej 8 do 14 października br. można oglądać wystawę pięknych i niezwykłych rzeźb Katarzyny Bułki-Matłacz, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artystka ma swój oryginalny, niepowtarzalny styl, stosuje pracochłonną i wymagającą dokładności i precyzji technikę rzeźbienia w brązie. Odkrywa świat i o nim opowiada.

Z otaczającego ją świata czerpie inspiracje. Czasami rzeźbi dzieła w cyklach. Na wystawie można zobaczyć np. „Gry weneckie” – kilka abstrakcyjnych rzeźb, w których widoczne są muzyka i bogactwo. Powstały z inspiracji twórczością Witolda Lutosławskiego, a właściwie jednym z jego utworów o takim samym tytule. Katarzyna Bułka-Matłacz często sięga po niektóre symbole. Stworzyła cykl rzeźb jabłek, wielkości mniej więcej naturalnych owoców. Składają się na niego „Jabłka: weneckie, weneckie-dzwon, Ewa, patefon, budzik, tańce”. Ryba jako symbol filozoficzny pojawia się w jej rzeźbach dość często, nawet z suwakiem – np. „Jonasz”, „Aqua Ikarus”. Niczym namiot coś próbuje ukryć przed widzem. Artystce nie brakuje poczucia humoru, co widoczne jest w jej rzeźbach satyryczno-ironicznych. „Makler” to satyra na biznesmenów, a „Kwadryga Cezara” na egocentryzm polityków.

Prace Katarzyny Bułki-Matłacz zachwycają pomysłem i wykonaniem. Są to rzeźby oryginalne, kunsztowne, subtelne, misternie wykonane, oddające duchowość autorki. Artystka patynuje je, pracuje nad kolorytem i detalami. Wspaniały jest „Menuet”, w którym kogut symbolizujący Francję tańczy z partnerką kurą, niezwykła „Wenecja”, w której sztućce przypominają drewniane pale, na których zbudowano miasto, a pstrąg gondolę. Wyobraźnia i sztuka artystki zostały kilkakrotnie nagrodzone prestiżowymi nagrodami: w 2012 r. zdobyła nagrodę publiczności i drugie miejsce na Salonie Wielkopolskim za rzeźbę „Carmen”, a w 2013 r. otrzymała pierwszą nagrodę – Złoty Medal na Salon d’Atuomne Coubron w Paryżu za rzeźbę „Sen o Wenecji”. Artystka bierze udział w wystawach krajowych i zagranicznych, współpracuje z galeriami sztuki w Polsce, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. Tworzy również statuetki nagród dla firm.

Tekst: Ewa Balana

Foto: Ewa Balana + materiały prasowe

 

 

"Wenecja"

 

 

 

"Serenada"

"Makler"

"Melodie z dzieciństwa"

"Słodkie sny - Elfy"

"Aqua Ikarus"

 

"Jonasz"

"Kwadryga Cezara"


Kategoria: Pozostałe recenzje | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--