Teatr SYRENA

UNITED  SOLO  EUROPE  FESTIWAL

27 – 31 maja 2014 r., godz. 20:00

 


W dniach 27 – 31 maja 2014 r. w Teatrze SYRENA grane będą spektakle w ramach United Solo Europe Festiwal. Jest to ogromne wyróżnienie dla Teatru, bowiem United Solo Europe Festiwal jest wyjazdową wizytówką coraz bardziej liczącego się w kręgach światowej kultury, nowojorskiego United Solo Festiwal, który odbywa się od kilku lat w Theatre Row, w epicentrum światowej rozrywki, przy 42 ulicy, na Manhattanie. Od kilku lat, raz w roku, na kilka tygodni, do Nowego Yorku zjeżdża się kilkudziesięciu artystów z całego świata i wystawia tam swoje monodramy.

Jest to chyba najtrudniejsza, najbardziej wymagająca forma artystyczna, wystawiana na deskach teatralnych. Jeden artysta przekazuje jakieś treści licznej widowni. Sam jeden. Znikąd pomocy. Tylko on i ewentualna machina teatralna: scenografia, rekwizyty, światło, dźwięk. Ale nie zawsze! Niektórzy „uprawiają sport ekstremalny” i nie wspomagają się niczym. Tylko gest, mimika, mowa ciała, OCZY i SŁOWO! Ewentualnie charakteryzacja, czasami robiona na scenie.

W Polsce było kilku gigantów światowego formatu, którzy w pojedynkę potrafili robić z publicznością co tylko chcieli. Mistrzem na mistrzami był Tadeusz Łomnicki, który pod koniec życia specjalizował się w monodramach (np. Affabulazione, Lekcja polskiego, czy Ja Feuerbach – ogromne spektakle, które – paradoksalnie - były prawie monodramami), czy cały cykl jednoaktówek Becketta, z Ostatnią taśmą Krappa na czele. W tym ostatnim przypadku, popularny „Łom” siedząc za ogromnym biurkiem, na zmianę monologując i słuchając magnetofonu, przez prawie godzinę trzymał widownię za gardło i to bez względu na to w jakim kręgu kulturowym akurat grał, a to oznacza, że w bardzo wielu przypadkach nie znająca języka polskiego publiczność, siedziała jak zahipnotyzowana, a na koniec każdorazowo urządzała długotrwałą standing ovation!! Bo nie chodzi tu tylko o miasta i miasteczka w Polsce! Ostatnia taśma Krappa była jego eksportowym produktem i jeździł z nią po całym świecie, łącznie z Festiwalem Teatrów Afrykańskich, oczywiście w Afryce!! Tu gwoli przypomnienia ciekawostka:  z jednoaktówkami Becketta Łomnicki jeździł po świecie m in. w ramach „ojca lub nawet dziadka”  United Solo Festiwal, tzn. np. na Festiwale Spotkań Teatralnych Jednego Aktora i Spotkania / Festiwale Teatrów w Walizce ( Festival of theater in suitcase / Фестиваль театров в чемодане ). Te ostatnie odbywały się w różnych miastach na całym świecie, a ich naczelną ideą była wzajemna wymiana międzykulturowa, czyli taka sama myśl, jaka przyświeca twórcom United Solo Festiwal.

Nie tylko z tego powodu, aby być w zgodzie z modnymi ostatnio parytetami, należy koniecznie przywołać osobę Ireny Jun, mistrzyni małych form, w tym monodramów, uznawaną za jedną z najlepszych aktorek beckettowskich w Europie. Na jej występach widownie zawsze są zapełnione i ta frekwencja świadczy o zainteresowaniu publiczności tą małą formą artystycznej ekspresji, którą można porównać do roboty jubilerskiej lub najprecyzyjniejszych operacji chirurgicznych, np. w okulistyce. Najdrobniejszy błąd i .... już po wszystkim! Nie da się naprawić!

Panu Omarowi Sangare należą się ogromne brawa za wskrzeszenie idei takich międzynarodowych spotkań. Dla teatromanów to jest prawdziwa uczta!  Crème de la crème!.

A dla dyrekcji Teatru SYRENA jest to powód do dumy, że stworzyła nam (widzom)  możliwość uczestnictwa w tej uczcie, ponieważ potrafiła doprowadzić do tego, iż jedyna mutacja nowojorskiego Solo Festiwal, czyli United Solo Europe Festiwal, odbywa się właśnie w tym Teatrze; w Warszawie; w Polsce!

 Tegoroczna edycja United Solo Europe Festiwal odbędzie się w Teatrze SYRENA, w dniach 27 – 31 maja i rozpocznie się we:


WTOREK, 27 maja 2014, godz. 20:00

Otwarcie Festiwalu  (Wielka Brytania/Irlandia)


Fiona Shaw - aktorka uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego i zdobywczyni Nagrody Laurence'a Oliviera wygłosi krótką prelekcję, a później publiczność obejrzy pierwszy z pięciu bardzo interesujących spektakli, wystawianych w kolejne dni:


WTOREK, 27 maja 2014 po godz. 20:00

LynnMarie Rink: Wrap Your Heart Around It  (STANY ZJEDNOCZONE) w wykonaniu aktorki i wokalistki pięciokrotnie nominowanej do Grammy


ŚRODA, 28 maja 2014, godz. 20:00

Roger Westberg: Hamlet, A Stand Up  (SZWECJA) - dwadzieścia postaci szekspirowskiej sztuki w wykonaniu jednego aktora


CZWARTEK, 29 maja 2014, godz. 20:00

Monika Mariotti: Moja Nina  (POLSKA / WŁOCHY) - spektakl o Ninie Simone z piosenkami w tłumaczeniu Katarzyny Groniec


PIĄTEK, 30 maja 2014 godz. 20:00

Grace Kiley: Longing for Grace  (STANY ZJEDNOCZONE) - współtworzone przez wielokrotnie nagradzanego brodwayowego reżysera


SOBOTA 31 maja 2014 godz. 20:00

Robert Jägerhorn: Waiting for Hitchcock  (FINLANDIA) - inscenizacja klasyki filmowej w wykonaniu światowej sławy iluzjonistySzczegółowe  informacje o programie United Solo Europe Festiwal i poszczególnych spektaklach, można znaleźć na stronie internetowej Teatru SYRENA, w zakładce dotyczącej tego Festiwalu.TEKST: Krzysztof Stopczyk

FOTO: materiały prasowe Teatru SYRENA


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Teatr Syrena UNITED SOLO EUROPE FESTIWALredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--