Studio Koncertowe Polskiego Radio im. Witolda Lutosławskiego


25. 11. 2013 – GALA  WRĘCZENIA  ZŁOTYCH  MIKROFONÓW  2013
Koncert Hanny Banaszak

Wykonawcy:
Hanna Banaszak     śpiew
Piotr Kałużny     fortepian
Leszek Ranz         gitara basowa
Krzysztof Przybyłowicz perkusja
Andrzej Mazurek     instrumenty perkusyjne


Organizator: Polskie Radio

Złoty Mikrofon to -  nagroda Polskiego Radio przyznawana co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Jest to najważniejsza nagroda przyznawana przez Polskie Radio, a kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu powołuje Zarząd Polskiego Radio spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.

Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez Zarząd Polskiego Radio osobowościom radiowym - pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia - za wybitne zasługi dla radia publicznego.

Złote Mikrofony przyznawane są od 1969 r. Do tej pory uhonorowano nimi, włączając tegorocznych laureatów, 239 osób. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in.: słynni Starsi Panowie Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski; sprawozdawca sportowy Bohdan Tomaszewski; krytyk muzyczny i inicjator trwającej do dziś akcji ratowania zabytków na warszawskich Powązkach Jerzy WalOrff; aktorka Irena Kwiatkowska; pisarka, autorka pierwszej w dziejach europejskiej radiofonii powieści "Dni powszednie państwa Kowalskich" Maria Kuncewiczowa; lektor Ksawery Jasieński (jego głos towarzyszy codziennie pasażerom warszawskiego metro); filozof ks. prof. Józef Tischner; poeta Zbigniew Herbert; tegoroczny prowadzący Galę – Piotr Sztompke i wiele, wiele innych osób.

W tym roku zgłoszono 28 kandydatur. Nagrody wręczyli Andrzej Siezieniewski, prezes Zarządu Polskiego Radio, oraz Janusz Kukuła, główny reżyser Teatru Polskiego Radio - przewodniczący Kapituły Złotego Mikrofonu, która wyłoniła tegorocznych laureatów, zostali nimi:

Beata Płomecka (korespondentka PR w Brukseli) nagrodzona za "mistrzowskie relacjonowanie złożonych wydarzeń europejskich, rzetelność i dociekliwość w pracy korespondenta, wszechstronność dziennikarskich zainteresowań połączoną z doskonałym warsztatem twórcy radiowego".

Zbigniew Krajewski (dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki) uhonorowany za "szczególną sumienność w realizacji celów redakcji Polskiego Radio, za wyjątkowy kontakt ze słuchaczami audycji prowadzonych na żywo oraz za gust, dbałość o czystość języka polskiego i najwyższej próby profesjonalizm".

Marek Zwyrzykowski z radiowej Dwójki otrzymał Złoty Mikrofon za "wielkie zaangażowanie w pracę dziennikarską, ogromną wiedzę na temat muzyki współczesnej, szczególnie elektronicznej i poszukiwanie często nieortodoksyjnych wątków w różnych kierunkach stylistycznych sztuki dźwięku za życzliwość i serdeczność wobec artystów ".

Barbara Marcinik z radiowej Trójki, uhonorowana za "przybliżanie w tysiącach audycji ludzi kultury, pokazywanie ich dorobku, życiowych pasji w sposób niekonwencjonalny, w rozpoznawalnym stylu i o wielkiej kulturze prowadzenia".

Realizator dźwięku Wiesław Szala został wyróżniony za "absolutny profesjonalizm i zagwarantowanie zawsze i wszędzie słuchaczom Polskiego Radia dźwięku najwyższej jakości".

Ponadto Zarząd Polskiego Radio postanowił przyznać Honorowy Złoty Mikrofon Hannie Banaszak "za ponadczasową elegancję wykonania, niepowtarzalny styl i dobór repertuaru. Za wyjątkowy głos, którego barwa i ciepło ogrzewają serca najbardziej wymagających słuchaczy".

Jaka to radość móc poprzebywać wśród osób posługujących się piękną polszczyzną! Niestety, coraz rzadziej można odetchnąć od otaczającego nas i atakującego na każdym kroku, a  co gorsze, czasem w miejscach najmniej spodziewanych, języka takiego, jak nasze czasy, czyli szybkiego, skrótowego, brutalnego, wręcz wulgarnego, przesyconego obcojęzycznymi, bezsensownymi wtrętami. A w POLSKIM Radio? Enklawa, mikroklimat! WSZYSCY wypowiadający się publicznie, zarówno w wyświetlanych na dużym ekranie prezentacjach laureatów, jak i na żywo ze sceny, posługiwali się czystą polszczyzną! Szkoda, że ta wyspa jest tak mała! Dobrze, że audycji PR można już słuchać wszędzie – nie tylko w Polsce ale również na całym świecie. Poniedziałkowa uroczystość również była transmitowana w I programie PR, czyli na cały świat. To narzuciło organizatorom bardzo rygorystyczny harmonogram. Ale prowadzący: Agnieszka Szydłowska i Piotr Sztompke nie mieli z tym żadnych problemów i całość imprezy przebiegła bardzo sprawnie i bez żadnych zakłóceń. Para konferansjerów sprawdziła się nie tylko organizacyjnie. Poprowadziła uroczystość bez zarzutu nie tylko pod względem organizacyjnym  ale również i formy. Potrafiła wytworzyć prawie rodzinną atmosferę. No i język / polszczyzna – bez zarzutu!  

W drugiej części wieczoru laureatka Honorowego Złotego Mikrofonu -  Hanna Banaszak, wspaniale wykonała mini recital, na który składały się m. in. muzyczne interpretacje wierszy Janasza Kofty; „kultowa” Modlitwa Bułata Okudżawy; utwór Astora Piazzolli, wszystkie piękne, liryczne, nostalgiczne. Aż tu nagle…… laureatka poprosiła publiczność aby ta wyobraziła ją sobie jako trąbkę!?! No i wykonała utwór Chucka Mangione z filmu Dzieci Sancheza – z wokalizą zamiast partii trąbki. To był gwóźdź programu!!

Laureatom należą się zasłużone gratulacje, a Polskiemu Radio życzenia aby jak najefektywniej sprawowało misję w zakresie czystości języka polskiego. Przy tych kadrach jakie posiada, można być o to spokojnym, ale życzyć aby ta misja trwała jak najdłużej i dziękować za nią, nigdy nie zawadzi.


Tekst + FOTO Krzysztof Stopczyk

 

 

 

 

 

 Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--