8 WYKŁADÓW  NA  NOWE  TYSIĄCLECIE

Janina Ochojska: pomoc humanitarna – zadania i wyzwania

Uniwersytet Warszawski

Auditorium Maximum

21 maja 2013 r.

 

Wtorkowy wykład był wyjątkowy co najmniej z dwóch powodów.

Po pierwsze – był SETNYM wykładem tego cyklu, a to oznacza, że od 13 lat, w każdy miesiąc roku akademickiego, władze Uniwersytetu Warszawskiego stwarzają studentom (i innym chętnym) możliwość wysłuchania prelekcji, wygłaszanej przez najlepszych specjalistów z różnych dziedzin. Za każdym razem są to niepodważalne autorytety,  których  spotkanie i posłuchanie na żywo nie jest takie łatwe. A tu, organizatorzy umożliwiają nie tylko słuchanie ale również po prelekcji każdy, kto chce, może sam zabrać głos i zadawać wykładowcy pytania. Bardzo często, ta część wieczoru przeradza się w ogólną wymianę zdań, w której niedawny prelegent jest tylko jednym z dyskutantów.

Należy tylko żałować, że takich miejsc w Warszawie nie ma więcej, a władzom Uniwersytetu pogratulować  znakomitego pomysłu i konsekwencji w działaniu. Szczególne wyrazy uznania należą się prof. Piotrowi Węgleńskiemu, byłemu Rektorowi UW, który był pomysłodawcą tego projektu, a obecnie cały czas jest jego „spiritus movens” oraz gospodarzem i moderatorem każdego wykładu.

Drugi powód był oczywisty – to osoba prelegentki. Organizatorzy postanowili, że z okazji jubileuszu, zaproponują specjalny temat i specjalną osobę. „Wybranką” okazała się Janina Ochojska i była to decyzja ze wszech miar trafna. Po raz kolejny okazało się, że dla tej kruchej i doświadczonej przez życie kobiety, nie ma rzeczy niemożliwych. Co prawda wtorkowe przeszkody, w porównaniu z Jej dokonaniami w ramach stworzonej przez Nią Polskiej Akcji Humanitarnej, nie stanowiły dużego problemu. Ochojska od kilku miesięcy przebywa w szpitalu i ten wykład był jej pierwszym wyjściem, jak sama to powiedziała „do ludzi”. Ale szczęśliwie wszystko udało się zorganizować i publiczność w Auditorium Maximum mogła wysłuchać bardzo ciekawego wykładu o istocie pomocy humanitarnej, niezbędnej dla ludzi na całym świecie. Duża część słuchaczy dopiero we wtorek poznała skalę zjawiska. Co roku około 300 MILIONÓW ludzi traci podstawy egzystencji w wyniku katastrof naturalnych (tracą domy, dobytek, środki utrzymania, stają się przymusowymi uchodźcami, itd.). CODZIENNIE 26 tysięcy umiera z głodu! Ale najgorsze jest to, że zjawisko przybiera na sile i tendencja jest stale wzrostowa.

Ochojska w przejmujący sposób relacjonowała kłopoty z jakimi spotykają się na całym świecie organizacje humanitarne. Niestety – w wielu przypadkach do ich działań wtrąca się polityka. W tym kontekście dostało się też władzom polskim, ponieważ tak się składa, że pomoc udzielana przez nasze Państwo, z reguły pokrywa się z jakimiś interesami politycznymi lub gospodarczymi / handlowymi, jakie dostrzegają decydenci. Jeżeli znajdują je, to dają zielone światło. Jeżeli nie, to gorzej, od razu pojawiają się obiektywne trudności i sprawa rozmywa się. A w tych działaniach z reguły czas jest najważniejszy.

Bardzo dobrze, że władze Uniwersytetu na jubileuszowy wykład zdecydowały się zaprosić tak piękną postać jaką jest Janina Ochojska. Dla organizatorów – gratulacje, a za Panią Janinę należy trzymać kciuki zarówno w sferze prywatnej (aby dopisywało zdrowie, zdrowie i jeszcze raz zdrowie) i za Jej działania z Polską Akcją Humanitarną.

Kolejne spotkanie z cyklu 8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie dopiero  w październiku, czyli  już w nowym roku akademickim 2013 / 2014. Organizatorzy zapewniali, że wykłady będą kontynuowane.

 

Tekst: Krzysztof Stopczyk

FOTO: materiały prasowe

 

 

 


 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--