(…) Jakże wyglądała wówczas Warszawa? Mamy najstarszy rysunek naszego miasta z 1582 roku, (obliczcie wiele to lat temu). Widać tu wzgórze nad Wisłą. Na środku wysoka wieża, to kościół Ś-to Jański. Wieża ta zawaliła się i dziś jej nie ma, a na jej miejscu jest dzwonnica świętojańska. Obok na lewo widać schodzące ku Wiśle ogrody zamkowe, przy nich ulica pod górę. Na prawo domy i wieże, a najwyższa z nich to wieża Bramy Nowomiejskiej. Jeszcze dalej już na skraju obrazu kościół N. M. P. na Nowem Mieście. Wszystko dziś zmieniło się na Wzgórzu, ale ta dzwonnica Panny Maryi została do dzisiaj bez zmiany.
Po Wiśle płyną łodzie i czółna, a przez rzekę idzie most. Jest to pierwszy most warszawski. Budowała go Anna Jagiellonka. Wjeżdżało się na most od Nowomiejskiej bramy przez ulicę Mostową i przez wieżę murowaną do dziś stojącą. To wieża Anny Jagiellonki, zwana też „prochownią“, bo później trzymano tam prochy, a jeszcze później było tam więzienie. Jeszcze teraz czasem mówią: „poczekaj, pójdziesz do prochowni“.
(…)
Powyższy tekst stanowi fragment: Stara Warszawa; Aleksander Janowski; Warszawa : Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, 1919
Obraz ze zdjęcia pochodzi z domeny publicznej. Bellotto. Bezpośrednie źródło zdjęcia to https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Bellotto_View_of_Warsaw_from_Praga_%28detail%29_01.jpg. Nie jest to zdjęcie opisywane przez autora powyższego tekstu.