(…) Otwock, zarówno osadę letnią jak i samą wieś Otwock Wielki, z prześlicznym choć nieco już zapuszczonym parkiem i ruinami pałacu; Grodzisk, Skierniewice z przepysznym parkiem Cesarskim i zwierzyńcem; Arkadię pod Łowiczem, z cudownym malowniczym parkiem, dziś jeszcze pomimo swego zaniedbania zwracającym uwagę, i na koniec Nieborów z oryginalnym ogrodem, na sposób Francuski urządzonym w szpalery cięte. Naturalnie wspominamy tu jedynie o samych parkach ozdobnych ogrodach lub pałacach najbliżej Warszawy położonych.
Od strony Pragi, z wyjątkiem Saskiej Kępy, bliższe okolice Warszawy mc prawie godnego uwagi nie zawierają, wspomnimy tu tylko o Grochówie i Gocławku z pięknym ogrodem, o ogrodzie zwanym Zacisze o kilka wiorst za rogatkami Ząbkowskimi, gdzie przez pewien czas zakład restauracyjny dość liczną ściągał publiczność; o kolonii zakładu sierot chłopców Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności im. Stanisława Jachowicza za tymi rogatkami w Drewnie i na koniec o ubogim kościółku drewnianym po za Brudnem we wsi Grodzisku., pod wezwaniem Ś-go Michała Archanioła, dziś stanowiącym filię kościoła parafialnego na Pradze. W kościołku tym zaledwie kilka razy do roku duchowieństwo praskie odprawia nabożeństwo. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)