(…) Miejscowość to niezbyt wielka, z ładnym i dość nowym pałacykiem, zbudowanym na wzgórzu, z tarasu którego rozciąga się piękny widok. Ursynów jest obecnie własnością hr. Ludwika Krasińskiego, a pałac wystawiony przez niego i jego małżonkę po r. 1860, według projektu budowniczego warszawskiego Zygmunta Rozpędowskiego. Miejscowość ta dawniej nazywała się Rozkosz i była w końcu zeszłego wieku własnością p. Maisonneuf, szambelana, następnie przeszła na własność ks. Elżbiety Lubomirskiej.
Drogą spadku posiedli ją Potoccy, a od nich nabył J. Niemcewicz, który nadal tej miejscowości dzisiejszą nazwę. Ursynów należał później do d-ra Wilhelma Malcza. wrócił znowu do rodziny Potockich i do p. Stokowskiej, a ostatnio nabyli go — jak powiedzieliśmy — lir. Krasińscy. W pałacu, który stanął na miejscu dawnego dworku, w jednym z pokojów przechowują się sprzęty niegdyś do Niemcewicza należące. Ursynów nie jest otwarty dla publiczności. — Stąd powracamy ku Warszawie szosą na Górę Kalwarie. Pierwszą miejscowością, która na drodze tej po stronie prawej uwagę zwraca, jest „Królikarnia.“ (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)