(…) Przedmieście Praga łączy się z Warszawą za pomocą mostu żelaznego, który poczyna się od strony Warszawy przy Zjeździe i wychodzi od strony Pragi na ulicę Aleksandrowską. Wspaniałe to dzieło sztuki inżynierskiej, zbudowane zostało podług planu jenerała inżyniera Stanisława Kierbedzia, systemem amerykańskim kratowym. Most wspiera się na pięciu filarach granitowych. Budowę jego rozpoczęto w roku 1859, a ukończono w roku 1864. Odpowiednie napisy na tablicach brązowych, umieszczonych na środku mostu, obznajmiają ciekawych ze szczegółami historii budowy. Na trzecim z rzędu filarze od strony Warszawy znajduje się podziałka stopowa, która wskazuje wysokość wody na Wiśle. Przez most biegnie kolej konna na Pragę, ku dworcom kolei Terespolskiej i Petersburskiej.
Obok nieustannego i niezmiernie ożywionego ruchu wozowego i pieszych, jaki stale na moście panuje, zwłaszcza w piątek, jako dzień targowy, jest to jeszcze miejsce ulubionej przechadzki warszawian. Dwa chodniki drewniane, ciągnące się po obu bokach mostu, ułatwiają przechadzkę. Dodać tu należy, że w miesiące letnie palenie tytoniu na moście jest wzbronione. Spacer tutaj jest z tego względu przyjemny, że daje przepyszny widok na piętrzącą się na wzgórzach Warszawę i na samą Wisłę, która w czasie lata przedstawia mnóstwo scen ciekawych i ożywionych. mostu bowiem znajdują się przystanie statków parowych, przystanie klubów wioślarskich, przepływa mnóstwo berlinek, tratew z drzewem, dążących do Gdańska. łodzi rybackich, a nad wieczorem łodzi wioślarskich, których flagi różnobarwne bardzo malowniczo odbijają się na płowej wodzie wiślanej. W lecie też mnóstwo osób dąży do kąpieli, a w czasie przyboru wody lub pękania lodów, most przepełniony jest widzami. Raz do roku, w wigilią św. Jana, tutaj odbywa się uroczystość „wianków“, odwieczny zwyczaj, który w ostatnich czasach przemienił się za inicjatywą Towarzystwa wioślarskiego w bardzo wystawną i urozmaiconą zabawę publiczną. (…)
Powyższy tekst i ilustracje stanowią fragment przewodnika po Warszawie: Ilustrowany przewodnik po Warszawie : wraz z treściwym opisem okolic miasta; Andriolli, Michał Elwiro (1836-1893) Ilustracje, Illinicz-Zajdel, Ludomir (około 1858-1904) Ilustracje; Warszawa : Redakcja “Wędrowca”, 1893 (Warszawa : S. Sikorski)